Na številnih področjih kar naprej prihaja do sporov, ki jih največkrat – v kolikor stranke spora same ne najdejo ustrezne rešitve – rešujejo sodišča. Ker pa so sodni postopki velikokrat dolgotrajni, in stroškovno vsaj za eno izmed strank dokaj neugodni, se veliko strank dan danes veliko raje odloča za razrešitev spora s pomočjo arbitraže. Da bi razumeli, kako sistem arbitraže deluje, moramo najprej vedeti, kaj arbitraža je. Arbitraža je pravni postopek reševanja sporov izven sodišča, pri čemer udeleženci prepustijo odločanje določeni osebi ali osebam, ki jih imenujemo arbitri oziroma arbitražni tribunali. Stranke se vnaprej zavežejo, da bodo spoštovale doseženo odločitev. Navadno arbitre udeleženci postopka določijo sami, vendar se morajo z izbiro stranke vzajemno strinjati. Arbitraža je na splošno veliko bolj fleksibilen postopek, kot so to postopki pred sodiščem, poleg tega pa je potrebno poudariti, da je arbitraža lahko veliko bolj prilagojena strankam in njihovim potrebam. Stranke lahko s pomočjo arbitraže rešijo različna vprašanja, ki se pojavljajo v procesu sodelovanja med strankama.
Kakšna je razlika med institucionalno/stalno arbitražo in ad hoc arbitražo?
Dandanes poznamo različne vrste arbitraž. Stalna arbitraža pri Gospodarski zbornici Slovenije je samostojna institucionalna arbitraža. Gre za neodvisno organizacijo, ki organizira in zagotavlja strankam podporo pri reševanju sporov z arbitražo, mediacijo, posredovanjem in drugimi alternativnimi oblikami reševanja sporov. Nasprotje stalni/institucionalni arbitraži pa je ad hoc arbitraža, ki je ustanovljena za posamezen spor in je oblikovana na podlagi sporazuma med strankami in arbitri. V zadnjem času pa je bilo pri nas nekaj več govora o tem, da je slovensko-hrvaški mejni spor reševala mednarodna arbitraža.
Ali tudi v postopku arbitraže potrebujemo zastopstvo odvetnika?
Ko se stranke odločajo za arbitražo, je potrebno imeti v mislih vse pozitivne lastnosti, ki jih sama arbitraža prinaša, poleg tega pa je tudi v sklopu arbitraže potrebno poskrbeti za kvalitetno zastopstvo stranke, ki ga navadno ponujajo odvetniki, ki se ukvarjajo tudi z arbitražami in se lahko pohvalijo s številnimi izkušnjami in bogatim znanjem s tega področja. Odvetnik mora stranki zagotoviti celovito podporo, strokovno pravno svetovanje in zastopanje na področju arbitraže in mediacije oz. drugega načina reševanja sporov. Prednosti arbitražnega postopka so nedvomno zaupnost, to, da spor rešujejo strokovnjaki s področja spora, ki jih stranke izberejo same ter hitrejša rešitev spora v primerjavi s sodnim postopkom.