Obstajajo različne vrste betonskih zidakov, ki so namenjeni masivni gradnji, zato je potrebno pred začetkom dela njihove lastnosti vsaj malo poznati. Z zidaki se začne vse. Predstavljajo začetek in konec gradnje, od njihove kakovostne izdelave je odvisna kvaliteta izdelava celotnega objekta. Pomembno je da se betonski zidaki med seboj skladajo, torej morajo biti narejeni natančno. Ko se lotite gradnje morajo vremenski pogoji ustrezati saj niso primerne niti pre-visoke poletne, zaradi katerih se malta prehitro posuši, niti nizke zimske temperature, ki povzročajo, da voda v malti zmrzuje. Vremenski ekstremi ne vplivajo dobro na posebna lepila s katerimi se betonski zidaki lepijo.
V ponudbi podjetja Jarc cementni izdekli imamo več vrst betonskih zidakov, ki jih lahko uporabite na različne načine. Okrasni zidovi oz. škarpe, narejene iz dvostransko (cepljenih) ali lomljenih zidakov dajejo čudovit vtis naravnega in starinskega, imajo zelo veliko nosilnost ter so vsestransko uporabni. Med lomljene zidake spadajo tako imenovane monolitne kocke, ki so vam na voljo v treh velikostih. Izbirate lahko med grafitno ali sivo barvo v različnih odtenkih. Ograjo ali zid narejen iz lomljenih oz. cepljenih zidakov, lahko pokrijete z okrasnimi kapami, ki so narejene v popolnoma istem odtenku in zidake še dodatno zaščitijo. Ker jih je mogoče armirati in zaliti z betonom, lahko betonske zidake brez težav uporabite tudi za gradnjo sten in podpornih zidov, saj prenesejo izjemno velike obremenitve.
Natančno lomljeni (cepljeni) zidaki omogočajo hitro in enostavno gradnjo
V principu so cepljeni zidaki namenjeni zidanju škarp, ograj ali okrasnih sten, zelo so uporabni tudi pri utrjevanju nabrežin. Celo v vinskih kleteh jih boste našli, v glavnem pa jih lahko vidite okoli marsikatere hiše in poslovne zgradbe. Pomembno je, da pri gradnji s katerimikoli betonskimi zidaki upoštevate pravila gradnje od temeljev navzgor, saj bo le tako končni rezultat takšen kot mora biti. Temelje zidakov se vedno betonira na zmrzlinsko obstojno nasutje, katerega debelina mora biti nekje med desetimi in dvajsetimi centimetri. Temelji, ki bodo škarpo, ograjo ali steber držali, morajo biti dovolj široki in pripravljeni za armiranje z železom, pri tem pa ne pozabite na hidroizolacijo, ki bo preprečila, da bi betonski zidaki iz tal nase vlekli vlago. Brez hidroizolacije vlaga kar kmalu povzroči najprej majhne poškodbe, ki se lahko pozimi zaradi mraza hitro spremenijo v velike rane. Cepljene oz. lomljene zidake je mogoče enostavno lepiti med seboj s posebnim lepilom, ki mu zunanji vplivi ne pridejo do živega. Ne samo zaradi lepega videza, temveč tudi zaradi dodatne zaščite, lahko cepljene zidake prekrijete z zaščitnimi kapami, ki imajo utore po katerih odteka voda. Vsi betonski zidaki v ponudbi so že predhodno hidrofobirani, torej so zaščiteni in odporni na vodo, kljub temu pa jim dodatna impregnacija ne bo škodila. Poleg lepljenja med seboj, morajo biti zidaki, namenjeni višjim ograjam, tudi betonirani in po potrebi horizontalno armirani. Tako bodo vzdržali dolga leta, vam pa ne bo potrebno niti pomisliti na vzdrževanje.
Zakaj se odločiti za lomljene zidake in kakšne so njihove prednosti
Lomljeni zidaki so čudoviti na pogled saj imajo videz naravnega kamna, na vrtu pa dajejo občutek varnosti in spokojnosti. Glede na to kako ste ali pa boste uredili okolico svojega doma, so cepljeni zidaki s svojim videzom najbolj univerzalni material, ki se lepo sklada z vsakim stilom. Čudovito jih lahko dopolnite z lesenim vrtnim pohištvom, zimzelenim rastlinjem in potkami iz prodnikov. Vaš vrt bo s takšnimi ali drugačnimi zidaki oplemeniten, zid ali ograja pa ne bosta dajali vtisa ovire temveč se bosta čudovito zlili z okolico. Kakovost betonskih zidakov v naši ponudbi vas naj ne skrbi, saj se zavedamo, da je kvaliteta tisto kar danes najbolj šteje, prav tako pa se trudimo, da so cene konkurenčne in ne predstavljajo prevelikega stresa za družinski proračun.
Ali morda razmišljate o tlakovanju dvorišča? Nad tlakovci boste navdušeni.
Zakaj se ljudje v zadnjem času raje odločajo za tlakovanje dvorišča, namesto da bi nanj položili asfalt? Če so tlakovci položeni pravilno, se asfalt z njimi zagotovo ne more meriti. Pogoj, da tlakovci pokažejo vse svoje dobre lastnosti, je maksimalno utrjena podlaga in dovolj nasutega tamponskega sloja, preden se tlakovanje dvorišča dejansko začne. Tudi nagib je izredno pomemben, saj bo v nasprotnem primeru voda zastajala na površini in zatekala med tlakovce, kar bo slej kot prej povzročilo škodo. Posebno pozornost velja nameniti robovom kjer se stikata neutrjena in utrjena podlaga, prav tako pa mora biti poskrbljeno za odtočne jaške in kanale. Tlakovci nikakor ne smejo stati v vodi. Ker so najbolj izpostavljeni tisti na skrajnih robovih in mejah, je potrebno pri tlakovanju dvorišča pomisliti tudi na ustrezne robnike, kateri bodo držali tlakovce na mestu. Tlakovanje dvorišč je danes postalo že prava umetnost, saj je mogoče kombinirati tako oblike kot barve tlakovcev, prav tako pa obstaja veliko različnih načinov polaganja, ki so mnogokrat prava paša za oči. V naši ponudbi lahko najdete najrazličnejše cementne izdelke, s katerimi boste vašemu dvorišču dodali prijetni videz naravnega.