Bolečina v kolenu med izvajanjem različnih športnih aktivnosti je relativno pogost pojav, ki nam v zgodnji fazi lahko signalizira poškodbo v nastajanju, ko pa je bolečina močna in vztrajna pa običajno že lahko govorimo o poškodbi kolena. Kolenski sklep je zelo kompleksen in poškodbo je brez pregleda pri za to ustreznem specialistu zelo težko definirati, še težje pa je določiti, za kakšno poškodbo pravzaprav gre. V zadnji letih se sicer povečuje število poškodb mehkih tkiv, poškodbe pa so najpogostejše pri mlajših odraslih, zato je izjemno pomembno, da zadevo kvalitetno saniramo. Samo tako bo koleno ohranilo svojo funkcijo v celoti.
V kolenskem sklepu se stikajo trije kostni segmenti: stegnenica (femur), pogačica (patella) in piščal ali golenica (tibia). Slednja je povezana tudi z mečnico (fibulo). Kosti v kolenu so na stičišču gladke, ovija jih sklepni hrustanec, vmes pa je sklepna špranja, ki je v celoti napolnjena s sklepnim mazivom. Sklepno mazivo namreč prehranjuje sklepni hrustanec in lubricira sklepne površine. Tako kot vsak sklep tudi kolenski sklepni prostor zapira sklepna ovojnica. Sklepna ovojnica je ima dve plasti – zunanjo in notranjo. Zunanja plast je sestavljena iz čvrstega veziva, ki ob narastišču na kost prehaja v pokostnico. Notranja plast (sinovialna opna) pa je iz rahlega veziva in izloča lubrikant. Sklepno ovojnico podpirajo močne vezi iz čvrstega veziva.
Kateri so vzroki, ki privedejo do poškodbe in kasneje do bolečine v kolenu?
Kot najpogostejši vzroki, ki vodijo v bolečino v kolenu v odrasli dobi se pojavljajo degenerativne spremembe (obrabljenost ali artroza), vnetno dogajanje ali poškodba sklepa. Nemalokrat se bolečina odraža tudi kot posledica prevelikih in pogosto ponavljajočih se obremenitev kolena, takrat gre za preobremenitveni sindrom, kar povzroči vnetje kit in njihovih ovojnic ter mišic.
Katere so najpogostejše športne poškodbe, ki povzročajo bolečino v kolenu?
Med športnimi poškodbami je zelo znano tekaško koleno. Gre za bolečino v kolenu, ki se izrazi, če ne poskrbimo za mišični tonus. Bolečino občutimo v sprednjem spodnjem delu kolena. Bolečina se poveča, če tečemo po hribu navzdol, začutimo pa jo lahko tudi pri hoji po stopnicah navzdol. Eden glavnih vzrokov za nastanek bolečin v sprednjem delu kolena, je neprimerno drsenje pogačice, posledica pa je neenakomerno obremenjevanje sklepne površine pogačice. Faktorjev, ki lahko do nastanka tekaškega kolena privedejo, je zares veliko. Dobra novica pa je, da lahko tekaško koleno relativno preprosto odpravimo. Potrebno je le redno izvajati določene vaje, ki pomagajo pri okrepitvi mišic, nekoliko pa lahko bolečino omili tudi opornica za koleno, bandaža ali trak za koleno.
Zelo pogosto bolečine v kolenu izvirajo tudi iz sindroma iliotibialnega traku. Iliotibialni trakt je dolga tetiva iz vezivnega tkiva (fascija), ki poteka po zunanji strani stegna od medenice (ilium) do golenice (tibie). Za sindrom Iliotibialnega trakta je značilna bolečina na zunanji strani kolena, ki se pojavi med športno aktivnostjo ali neposredno po njej in nastane zaradi ponavljajočega se drsenja tega vezivnega tkiva prek zunanje strani stegnenice pri krčenju kolena. Tudi to težavo lahko relativno hitro saniramo, saj moramo v želji po sanaciji sindroma, povečati gibljivost naših mišic v nogi.
Ko govorimo o bolečini v kolenu pri športnikih, ki jo povzročajo različne športne poškodbe, velikokrat naletimo na nategnjene ali potrgane kolenske vezi. Poznamo več vrst kolenskih vezi – sprednjo, zadnjo in notranje kolenske vezi. Funkcija kolenskih vezi je ohranjati stabilen sklep, kar nam omogoča nemoteno delovanje tako v sklopu športne dejavnosti kot v življenju nasploh.
Poleg omenjenih med najpogostejše poškodbe kolena sodijo tudi:
- zvin kolena,
- poškodba hrustančnih struktur (menisk),
- pretrganje mišic ali kit okoli kolena ter
- kostni zlomi.
Če po poškodbi telesno aktivnost prehitro stopnjujemo ali pa celo podaljšujemo aktivnost, ko enkrat bolečino v kolenu že začutimo, lahko s tem posledice poškodbe še poglobimo, sanacija poškodbe pa bo tako trajala bistveno dalj časa.
Pri lajšanju bolečin nam lahko velikokrat pomaga opornica za koleno
Vsekakor si pri nekaterih bolečinah v kolenu zelo učinkovito lahko pomagamo sami. Z različnimi gibalnimi vajami ter vajami za krepitev mišic lahko učinkovito zmanjšujemo bolečino v kolenu. Pri lajšanju bolečin si lahko pomagamo tudi z opornico za koleno. Opornica za koleno zagotavlja takojšnjo kompresijo in stabilizacijo sklepa. Dobro je, če opornica vsebuje tudi stranski stabilizator. Stranski stabilizatorji namreč zagotavljajo dodatno stabilizacijo in ne omejujejo gibanja. Odprtina za pogačico nudi dodatno oporo in udobje.
Tudi trak in bandaža za koleno nam lahko pomagata pri lajšanju bolečin v sklepu
Seveda pa opornica za koleno ni edini pripomoček, s katerim si lahko pomagamo. Zelo učinkovita sta tudi trak za koleno ali bandaža za koleno. Vse naštete pripomočke lahko kupite tudi v naši spletni trgovini. Ves čas smo po telefonu in e-pošti na voljo tudi za vsa vprašanja, ki se vam o produktih postavljajo. Kljub temu pa vam svetujemo, da v primeru hudih bolečin v kolenu, ki ne pojenjajo obiščete zdravnika, ki vam bo znal pravilno svetovati.