Gradbeništvo je tehnična stroka, ki gradi objekte v najrazličnejših gospodarskih dejavnostih. Gradbeništvo sestavlja projektiranje, kamor spadata načrtovanje in statični izračuni, izvajanje del, ki ga sestavljajo gradnja, vzdrževanje, sanacije in rušitve ter industrija gradbenega materiala, gradbenih strojev in gradbene opreme. Gradbeništvo delimo tudi glede na gradnje. In sicer visoke gradnje, kamor spadajo poslovni, industrijski, javni in stanovanjski objekti ter nizke gradnje, kamor uvrščamo mostove, ceste, železnice in druge prometnice.
Tretjino gradbeništva danes obsegajo sanacije
Zdi, da gradbeništvo vse bolj cveti in da se moderne zgradbe nenehno množijo. Vendar verjeli, ali ne tretjino gradbeništva dandanes obsegajo gradbene sanacije. Obnove so izjemno pomemben del gradbeništva in se pogosto izvajajo na dotrajanih objektih. Med sanacije v gradbeništvu spadajo sanacije vlage, energetska obnova, izsuševanje in restavriranje, statične ojačitve, sanacija razpok, temeljev tlakov, nosilnih zidov, sanacije fasad, ometov, obnova hidroizolacije balkonov, teras, obnova zaradi škode požara, sanacija plesni in statična sanacija.
Statična sanacija, med katere spadajo betoniranje temeljev, podbetoniranje temeljev, injektiranje temeljev, izdelava armirano betonskih vezi, sanacija armirano betonskih stebrov in plošč, je potrebna predvsem pri starejših objektih.
Najpogostejša sanacija je zagotovo sanacija plesni. Ker obstaja več kot tisoč vrst zdravju nevarnih plesni, mora biti sanacija plesni načrtna, hitra in učinkovita. Plesen je izredno težko opaziti in dlje, kot vdihavamo spore, večje je tveganje za naše zdravje. Plesen se razmnožuje v objektih, kjer je pretoplo in vlažno, bodisi zaradi gradbenih napak, slabe izolacije ali škode po poplavah.
Zemeljska dela morajo biti izvedena kakovostno in pravilno
Potrebo objekta po obnovi lahko preprečimo s pravilno izvedenimi gradbenimi fazami, ki se uporabljajo v gradbeništvu. Prva faza pri gradnji objekta so zemeljska dela, kamor uvrščamo vsa dela, ki so namenjena pripravi in zaščiti gradbene jame za temeljenje. Zemeljska dela tako delimo na izkopavanja in nasipavanja.
Da ne bi prišlo do poškodb ali sesutja gradbene jame, mora biti le ta izkopana kakovostno in pravilno. Poznamo tri gradbene jame, in sicer gradbeno jamo v širokem odkopu, gradbeno jamo z navpičnimi stenami in zagatne stene. Proces izkopavanja v fazi zemeljskih del razlikujemo glede na širino, globino in način izkopa ter na kategorijo tal, kjer se izkop opravlja. Med zemeljska dela štejemo tudi izkop ustreznih rovov za komunalne priključke in opremljanje zemljišča s priključki.
Rušenje objekta – novogradnja, prenova, rekonstrukcija, ohranitev
Če se zgodi, da želimo graditi na zemljišču, kjer že stoji star objekt, moramo pred rušenjem objekta oddati dokumentacijo skupaj z načrtom rušenja objekta, ki jo izdela arhitekt. Rušenja objekta ne uporabimo le takrat, kadar želimo graditi na novo, ampak tudi, če želimo del objekta prenoviti, rekonstruirati ali ohraniti le del starega objekta. Pri rušenju objekta je postopek obraten kot pri gradnji. Ker je rušenje objekta izredno nevarno, je sledenje načrtu ključnega pomena. Tako lahko tudi lažje ločimo materiale iz katerih je bil zgrajen objekt.