Slovenija spada med najbolj gozdnate evropske države in les je tu že od nekdaj tradicionalen material za gradnjo hiš. V novejšem času smo to tradicionalno metodo nadgradili z napredno tehnologijo in s sodobnim arhitekturnim pristopom – in zrasle so montažne hiše, ki so moderne in popolnoma prilagojene sodobnemu življenjskemu slogu, ohranile pa so enkraten občutek bivalnega ugodja lesenih hiš. Gradnja montažnih hiš ima pri nas že več kot polstoletno tradicijo – kolikor časa se na trgu uspešno uveljavlja naš najstarejši izdelovalec montažnih hiš Marles. Tudi Marles tako kot naši predniki za izdelavo svojih hiš uporablja les iz slovenskih gozdov. Iz njega ustvarja napredne montažne hiše, ki so visoko energijsko učinkovite, trajne, hitro zgrajene, ne obremenjujejo okolja, so lepe in zagotavljajo zdravo in udobno bivanje. S svojimi montažnimi hišami je Marles osvojil evropski trg, predvsem naročnike v Avstriji in Nemčiji, kamor proda veliko večino svojih hiš, doma pa poleg individualne gradnje prevzema gradnjo velikih javnih objektov, kot so šole, vrtci, poslovni objekti, turistični objekti in naselja.
Izbira načrta za hišo je odraz osebnega sloga
Marles ponuja široko paleto montažnih hiš različnih slogov, izdelanih po njihovih tipskih načrtih za hišo, vedno pa so možne prilagoditve in izdelava individualnega načrta za hišo po naročnikovih željah. Vsi tipski načrti so dobro premišljeni, zelo funkcionalni in ponujajo udobno bivanje. Svojo ponudbo hiš je Marles razdelil v štiri slogovno različne skupine: ekskluzivna, moderna, tradicionalna in unikatna. Ekskluzivna združuje elemente moderne in tradicionalne arhitekture in ustvarja posebne gradbene učinke, ki opazovalca hiše ne pustijo ravnodušnega. Tlorisi so sodobni in funkcionalni. Moderna skupina sledi sedanjim trendom v notranji razporeditvi in zunanjem videzu, tradicionalna pa se drži lepega večnega sloga hiš zadnjih desetletij. Unikatne se izdelajo po ponudbi in po dogovoru z naročnikom po njegovem predlogu načrta za hišo. Marles rad ustvarja sodobno arhitekturo in je za individualne naročnike postavil že več objektov po načrtih za hiše uveljavljenih slovenskih arhitektov. Te hiše sledijo najnovejšim arhitekturnih smernicam in so inovativnih in ekskluzivnih oblik.
Lesena gradnja je ekološka in trajna
Les je najbolj okolju prijazen material za gradnjo, v Marlesu pa ga pri izdelavi montažnih hiš kombinirajo še z drugimi naravnimi materiali. Lesena gradnja je uporabljena za izdelavo konstrukcije, sten, stropov, za stavbno pohištvo in obloge. Številne prednosti lesene gradnje so znane že dolgo: les je topel, naraven, uravnava vlago v prostoru, diha, je nevtralen, je odlično toplotnoizolativen, enostaven za uporabo in ne potrebuje dolgotrajnega sušenja, tako kot ga potrebujejo drugi gradbeni materiali, zato je lesena montažna hiša hitro vseljiva. Gradnja je enostavna in hitra, želen sloj izolacije se kot sendvič vstavi med leseno ogrodje. Celotna konstrukcija se izdela industrijsko v zaprtih prostorih, kjer lahko res natančno nadzorujejo celoten potek dela, sestavi pa se na gradbišču pod strokovnim nadzorom. Posamezne gradbene enote lesene gradnje morajo med sestavljanjem ustvariti zrakotesno ogrodje, da ne prihaja do toplotnih mostov, zaradi katerih se izgublja toplota iz prostora in ki povzročajo nastanek plesni.
Naravni materiali v leseni gradnji
Les pa ni edini material za izdelavo lesenih montažnih hiš, v Marlesu tu sledijo visoki ekološki ozaveščenosti in poleg njega uporabijo samo materiale naravnega izvora. Za obloge sten in stropov so namenjene mavčno-vlaknene plošče, ki so sestavljene iz mavca in celuloznih vlaken, oba sta naravna materiala, neprecenljiva lastnost teh plošč pa je, da so negorljive. Poleg teh imajo še vrsto drugih odličnih lastnosti, podobnih lesu: uravnavajo vlago v prostoru, so dobro zvočno in toplotno izolativne, trdne in v zrak ne sproščajo strupenih snovi. Celuloza je izolacijski material, ki se pridobiva z reciklažo časopisnega papirja, in se vpihava med stene in stropove. Najpogosteje uporabljeni izolacijski material v lesenih montažnih hišah je kamena volna, ki je nevtralna, ne oddaja škodljivih snovi in diha. V hišah, kjer so vgrajeni konstrukcijski Eko sistemi, se uporabljajo popolnoma naravni materiali, in sicer toplotnoizolacijske plošče iz lesnih vlaken, pri izdelavi katerih se ne uporabljajo škodljiva vezivna sredstva. Podarjajo enkratno ugodje v notranjih prostorih, so odlični izolator in nudijo visoko zaščito pred ognjem. Lesnovlaknene izolacijske fasadne plošče se prav tako uporabljajo v hišah, ki so popolnoma ekološke, zgrajene iz popolnoma naravnih materialov in brez škodljivih snovi. To je v današnjem času res največje razkošje.
Les nam podarja zdravo in energijsko varčno bivanje
Les nima samo odličnih gradbenih lastnosti, ampak tudi izjemno dobro vpliva na človekovo počutje. Ker diha, je ozračje v notranjih prostorih lesene hiše veliko prijetnejše kot v betonskih stavbah. V Marlesu so to odlično lastnost lesa v svojih montažnih hišah podprli še s sistemom za prezračevanje oziroma rekuperacijo, ki skrbi, da svež zrak ves čas kroži po vseh prostorih, pri tem pa se prostori ne ohlajajo, kar pri že tako varčnem ogrevanju prinaša še dodatne prihranke. Z napredno in vrhunsko tehnologijo gradnje so dosegli, da so njihove pasivne hiše celo 1,5-litrske, kar pomeni, da porabijo 1,5 litra kurilnega olja na kvadratni meter. Ker si postavljajo vedno nove izzive, je naslednji projekt nič energijska hiša, ki bo samozadostna in ne bo obremenjevala okolja.