Odpoved pogodbe o zaposlitvi se je tako v Evropi kot tudi po svetu še posebej povečala v času korona krize – pri tem pa Republika Slovenija žal ni nobena izjema. Marsikoga je odpoved delovnega razmerja presenetila praktično kar preko noči, s tem pa je ostal sam, s kopico vprašanj, na katere je težko najti odgovor. Hkrati pa odpoved pogodbe o zaposlitvi predstavlja eno izmed najbolj perečih vprašanj naše delovnopravne zakonodaje in ji je tako v praksi potrebno nameniti nekaj več pozornosti.
Vsi, ki so se znašli v situaciji, ko jim je bila pogodba o zaposlitvi odpovedana, bodo odgovore na številna vprašanja, ki se jim prav gotovo pojavljajo, našli v knjigi Odpoved pogodbe o zaposlitvi, avtorjev Mihe Šercerja in mag. Nine Scortegagna Kavčnik. V knjigi avtorja odgovarjata na številna vprašanja, med drugim tudi:
- Ali lahko delavec med čakanjem na delo doma koristi letni dopust?
- Ali se odpravnina izračuna od obračunanih ali izplačanih plač?
- Pri kateri odpovedi je obvestilo o nameravani odpovedi še vedno obvezno?
- Kaj narediti z delavcem, kateremu zaradi neuspešno opravljenega poskusnega dela odpovemo pogodbo o zaposlitvi na zadnji dan poskusnega dela s 7-dnevnim odpovednim rokom?
- Ali lahko invalidu odpovemo pogodbo zaradi nezmožnosti kljub negativnemu mnenju Komisije za ugotovitev podlage za odpoved?
- Kje je meja med krivdno in izredno odpovedjo?
- Ali je začasna nezmožnost za delo zakonita podlaga za odpoved pogodbe iz razloga nesposobnosti?
- Kaj mora delodajalec predhodno narediti, da je odpoved zaradi neuspešno opravljenega poskusnega dela zakonita?
- Kako odpovemo pogodbo poslovodnemu delavcu, prokuristu in vodilnemu delavcu?
- Kaj so to pričakovani delovni rezultati pri odpovedi zaradi nesposobnosti in kakšni morajo ti biti?
- Na kateri dan preneha delovno razmerje ob odpovedi pogodbe zaradi »petih plavih«?
- Ali je dopustno delavcu odpovedati pogodbo iz poslovnega razloga in mu hkrati ponuditi novo, v kateri je spremenjen le znesek plače?
Odgovore na številna vprašanja bomo našli tudi v ZDR-1
Poleg knjige pa v Uradnem listu Republike Slovenije d.o.o. ponujamo tudi možnost nakupa Zakona o delovnih razmerjih ZDR-1. Avtorica mag. Nina Scortegagna Kavčnik že v uvodnih pojasnilih izpostavlja dileme, ki so se pojavile v zadnjih sedmih letih, odkar je ZDR-1 v veljavi. Poudarek je predvsem na praktičnih vprašanjih, ki se pojavljajo v novejši sodni praksi, pa tudi na stališčih Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Inšpektorata Republike Slovenije za delo.