Kontaktne leče, tekočina za leče in škatlica za shranjevanje so del nujne opreme številnih ljudi s slabšim vidom. Danes na srečo obstaja že cela vrsta mehkih in klasičnih leč, ki korigirajo ne le kratkovidnost, ampak tudi daljnovidnost in astigmatizem. Poleg tega si barvne leče radi privoščijo tudi ljudje brez dioptrije, saj ima sprememba barve oči lahko fascinanten in osupljiv učinek. Z izjemo tistih, ki se odločijo za enodnevne leče, ki jih po vsaki uporabi zavržemo, vsak uporabnik leč potrebuje tudi tekočino za čiščenje in shranjevanje leč in dozo za shranjevanje, ki leče sčiti pred bakterijami. Previdnost je potrebna predvsem pri izbiri tekočine, pri čemer je vedno pametno za nasvet vprašati optika ali okulista.
Tekočine za leče opravljajo številne naloge
Da bi leče (štirinajstdnevne, mesečne ali leče z daljšim rokom uporabe) ohranili sterilne, nepoškodovane in vlažne, jih moramo ustrezno čistiti in shranjevati. Glede na tip kontaktnih leč vam bo optik svetoval izbiro večnamenske tekočine za leče ali tekočine za leče s peroksidom ali hialuronsko kislino. Pravilna izbira tekočine za leče pomembno preprečuje obrabo kontaktnih leč, skrbi za ustrezno navlaženost očesa in ga ščiti pred poškodbami.
Ali poleg leč in tekočine potrebujem tudi umetne solze?
Kapljice za vlaženje ali umetne solze so najboljši prijatelj nosilcev leč, še posebej v situacijah, ko leče nosijo dlje kot običajno, na potovanjih, v ekstremnih razmerah (zelo suh zrak, veter, veliko prašnih delcev). Še posebej prav pridejo tistim, ki uporabljajo trde leče, saj je v tem primeru trenje med očesom in lečo nekoliko večje, kar lahko povzroča nekaj nelagodja. Temu se izognemo z dodatnim vlaženjem očesa s kapljicami ali umetnimi solzami. Umetne solze lahko uporabljamo tudi za še večje udobje ob nošenju mehkih leč, v oko pa jih lahko nanašamo tudi medtem, ko je kontaktna leča v očesu. Glede izbire kapljic za vlaženje se posvetujte z optikom ali okulistom.
Kontaktne leče na recept
Pogosto se pojavlja vprašanje, ali vam oftalmolog lahko kontaktne leče predpiše tudi na recept, podobno, kot to v omejenem obsegu velja za očala z dioptrijo. Načeloma velja pravilo, da vam zdravnik lahko kontaktne leče predpiše z receptom, v kolikor je vaša dioptrija višja od 8, ali pa je razlika med dioptrijo desnega in levega očesa več kot 3. Tudi v primeru, ko leč ne boste dobili na recept, morate pred nakupom obiskati okulista, ki bo izmeril, kakšne leče natanko potrebujete. Moč leče v očalih in moč kontaktne leče za korekcijo iste napake se namreč razlikujeta.