Kosíter je kemični element, ki ima v periodnem sistemu simbol Sn in atomsko število 50. Pridobivajo ga večinoma iz minerala kasiterita, v katerem se pojavlja kot oksid. Njegova posebnost je ta, da rekristalizira že pri sobni temperaturi. Ta srebrna, šibka kovina na zraku ne oksidira zlahka ter se upira koroziji. Najdemo ga v številnih zlitinah, kot sta na primer bron ali cin. Uporabljamo pa ga tudi za kositranje oziroma zaščitno prevleko drugih kovin, ki preprečuje korozijo.
Galvanizacija
Galvanizacija je postopek obdelave površin kovin in predmetov iz drugih elektroprevodnih snovi, s katerim, zaradi videza, boljše električne prevodnosti in korozijske zaščite, površino predmeta prekrijemo s kovino, kar pa lahko dosežemo s postopkom elektro galvanizacije ali potapljanjem predmetov v raztaljeno kovino. Elektro galvanizacija je proces pri katerem nanesemo kovinsko plast ene, na predmet iz druge kovine, s pomočjo elektrolize. Kovinski predmet, ki prevaja električni tok priključimo v elektrolizni celici kot negativno elektrodo, oziroma katodo. Kationi kovine, ki jih želimo izločiti na katodo potujejo po raztopini, na katodo oddajo elektrone in se izločijo v obliki tanke kovinske plasti. Kationi kovine se dodajajo v galvansko kad kot topne soli, lahko pa uporabimo tudi anodo iz ustrezne kovine, ki se pri elektrolizi raztaplja ter sprošča v raztopine katione kovine. V kopeli morajo biti tudi razni dodatki, ki omogočajo enakomeren in lep sijaj prevleke.
Na kakšne načine kositramo
Selektivna galvanska obdelava predstavlja popolnoma avtomatiziran proces. Skupek komponent visokih zmogljivosti omogoča uporabo povsem individualiziranih programov galvanske obdelave, kar nam zagotavlja izredno precizno nanašanje galvanskih nanosov, na točno določena mesta, ki jih določi naročnik. Avtomatiziranost celotne linije vpliva na hitrost obdelave ter zagotavlja večje število obdelanih kosov. Na koncu postopka sledi natančen pregled artiklov in kontrola posameznih karakteristik kakovosti, ki jih prav tako določi stranka. Ena od vrst selektivne galvanske obdelave je tudi cianidno, mat ali sijajno kositranje.
Za učinek mat ali sijajnega kositranja lahko uporabimo tudi postopek galvanske obdelave na vešalih, pri katerem predmete natikamo na namenska obešala, ki omogočajo nastanek enakomerne in kakovostne galvanske prevleke artiklov. Sledi potapljanje v ustrezne kopeli, ki se vrši po predpisanemu postopku, glede na individualne želje stranke. Obdelava z obešali je primerna za večje predmete in artikle s posebnimi karakteristikami, hkrati pa zaradi načina postopka omogoča individualen pregled kakovosti posameznega kosa, že med procesom.
Mat učinek kositranja pa lahko dosežemo tudi s cenovno ugodno in učinkovito galvansko obdelavo v bobnih. Glede na njihove tehnološke potrebe, artikle pretresemo v ustrezen boben, ki se nato, glede na individualne potrebe kupca, potopi v predpisane kopeli. Želen galvanski nanos se enakomerno nanese s pomočjo kontaktov v bobnih, ki se med njihovim vrtenjem dotikajo kosov. Ta proces omogoča galvansko obdelavo velikega števila kosov, pri katerih ni možnosti mehanskih poškodb. Zaradi specifike postopka je med procesom možen medfazni pregled določenih karakteristik kakovosti.
Kositranje
Postopek kositranja artiklov ponuja galvansko zaščito, kar pomeni uspešno in trajno preprečitev korozije. Največkrat se izvaja kositranje bakra, niklja ter ostalih neželeznih materialov.
Podjetje Žlindra v svoji proizvodnji uporablja kositer, ki ima zelo majhno tendenco nastajanja whiskerjev. S tem omogočajo obdelavo artiklov kompleksnih oblik, ki zahtevajo odlično spajklivost, tudi po staranju. Pri svojem delu uporabljajo samo atestirane surovine priznanih blagovnih znamk.
Postopki (mat ali sijajnega) kositranja se v njihovih delavnicah izvajajo že od daljnega leta 1948, ko je šlo še družinsko podjetje, sčasoma pa so poleg uspešnega delovanja na domačem trgu postali poslovno aktivni tudi mednarodno. Mat kositranje, sijajno kositranje in druge postopke opravljajo za pohištveno, elektro in finomehanično industrijo. Poleg tega sodelujejo tudi s proizvajalci vodovodnih armatur in avtomobilsko industrijo. Njihovi strokovnjaki si močno prizadevajo, da bi svoje delo opravili korektno. Imajo odličen interni nadzor nad kakovostjo, usmerjeni pa so k neprekosljivi kvaliteti in zadovoljstvu njihovih strank, k čemur aktivno in s presežki prispevajo prav vsi, ki so v podjetju zaposleni. Podjetje z nenehnim izobraževanjem zaposlenih, na katerega so zelo ponosni, veliko vlaga v kulturo pripadnosti.
V podjetju Žlindra izvajajo različne teste kontrole kakovosti, ki jim zagotavljajo primerno vzdrževanje in nenehno izboljševanje kakovosti obdelave.
Omogočajo tudi pregled določenih karakteristik kakovosti za artikle, ki niso bili obdelani v podjetju Žlindra. Izvajajo metalografsko metodo, oziroma kontrolo artikla po plasteh, mrežni test, ki kontrolira medplastno oprijemljivost, test spajkljivosti, temperaturni ali šok test, test krivljenja in kontrolo navoja.
Sijajno in mat kositranje
Mat kositranje omogoči dober globinski učinek in kovinskim predmetom nudi protikorozijsko zaščito, železo, nikelj, baker in druge neželezne materiale pa lahko učinkovito zaščitimo tudi s sijajnim kositranjem.
Predmeti kositrani z mat postopkom pridobijo žameten izgled, njihova splošna prednost pa je v tem, da na zraku ne oksidirajo. Mat postopek kositranja ponuja izredno dobro spajkljivost in dobro protikorozijsko zaščito. Prevleke iz sijajnega kositra pa imajo poleg dobrega globinskega učinka svetleč izgled in hkrati dobro zaščito proti whiskerjem. Omogočajo izredno dobro protikorozijsko zaščito in dobro spajkljivost po staranju.