Lesene hiše predstavljajo tisto vrsto modernih montažnih hiš, ki dandanes največ prispevajo k vse boljši izrabi obstoječe energije iz okolja. Na tem področju Marles velja za inovatorja nizkoenergijske in pasivne gradnje, saj svojim lesenim hišam na ključ, vgrajuje predpripravo za vgraditev sistemov za kasnejšo namestitev sončne elektrarne ter polnilne postaje za električne avtomobile. V tem pogledu podjetje vsekakor velja ne le za najstarejšega, temveč tudi najnaprednejšega izdelovalca lesenih hiš, ki sledijo energetski samozadostnosti pasivnih hiš. Slednje prispeva tudi k mednarodnemu uspehu podjetja Marles, ki je bilo prav letos nagrajeno s certifikatom bonitetne odličnosti AAA. Nizkoenergijske hiše so zelo aktualne tako pri nas kot v tujini, saj je skrb za naravo in okolje postala primarna skrb vseh ozaveščenih podjetij in posameznikov, ki jim ni vseeno, kaj bo sedanja generacija pustila za seboj.
Ogrevanje nizkoenergijske hiše je izjemno varčno, saj se zanj uporabljajo alternativni, obnovljivi viri, zato sta toplotna črpalka in prezračevalna naprava kombinacija aparatov, ki jih boste v pasivni hiši tudi najpogosteje našli. Če je nizkoenergijska hiša pravilno izdelana, jo v zimskih mesecih skorajda ni potrebno ogrevati in v poletnih ne ohlajati. Izjemno pomembno je, da ima pasivna hiša dobro izdelan ovoj, kakovostna, troslojna okna, vgrajena po RAL standardih, da so ta v večini obrnjena proti jugu in da je izolacija pod temeljno ploščo dovolj debela ter iz pravega materiala. Seveda je prisotnih še mnogo drugih dejavnikov, na katere je potrebno pri planiranju in gradnji paziti ter do potankosti slediti predpisanim standardom. Tega se v našem podjetju dobro zavedamo in se pravil tudi striktno držimo, zato si upamo trditi, da smo strokovnjaki na svojem področju. Za stranke se vedno potrudimo in poskrbimo, da je vse tako kot mora biti.
Za gradnjo nizkoenergijske oz. pasivne hiše izberite profesionalce
Energetski sistemi oz. sistemi ogrevanja, med katerimi lahko izbirate pri dva in pol litrski nizkoenergijski hiši, so kompaktna toplotna črpalka, talno gretje in sanitarni bojler. Druga možnost je enaka, le da sta uporabljena tako talno kot stensko gretje. Mogoča je tudi vgradnja solarnih sistemov ali lesenih panelov, v vsakem primeru pa je potrebna vgradnja rekuperacije, ki poskrbi za pravilno zračenje prostorov brez toplotnih izgub. Izraz dva in pol litrska hiša pomeni, da ta bi ta za ogrevanje, porabila dva in pol litra kurilnega olja na kvadratni meter uporabne stanovanjske površine v sezoni, kar je smešno malo, v primerjavi s polnimi cisternami olja, porabljenimi za ogrevanje klasične, slabo oz. povprečno izolirane stanovanjske hiše, zgrajene v preteklih desetletjih.
Pasivne hiše pa so zasnovane tako, da bi za kvadratni meter uporabne stanovanjske površine, porabile komaj en in pol liter kurilnega olja, saj energijo proizvajajo na izjemno učinkovit način. S pomočjo visokokakovostnih toplotnih črpalk in prezračevalnih naprav s toplotnim menjalnikom, energijo maksimalno izkoristijo. Le-te delujejo tako, da s porabljenim toplim zrakom speljanim iz objektov, ogrevajo sveži zrak, ki doteka vanje. Pred gradnjo tako nizkoenergijske kot pasivne hiše, je potrebno izbrati parcelo, ki bo omogočila orientacijo prednje strani objekta proti jugu, kar je predpogoj za njeno dobro funkcioniranje. Vse to pa naj vam ne povzroča skrbi, saj tudi za iskanje primerne parcele in urejanje dokumentacije poskrbimo mi.