Konec 19. stoletja se je mizar iz Londona domislil rešitve za gradnjo domov rojakov, ki so se preselili v Avstralijo. Ponudil jim je »sestavljivo hišo«, katere dele je naredil iz lesa v Angliji ter jih z ladjo poslal v Avstralijo. Tam so si izseljenci leseno montažno hišo postavili kar s pomočjo prijateljev. Tudi v Ameriki je gradnja takšnih domov postala priljubljena v času zlate mrzlice. Lesene montažne hiše so bile majhne in preproste, pravzaprav prav nič podobne današnjim montažnim hišam.
Slovenci smo bili dolgo vajeni tradicionalne gradnje doma, iz opeke in betona, montažne hiše so imele dolgo sloves »barakarskih hiš«, saj so se po drugi svetovni vojni razmahnila barakarska naselja s preprostimi lesenimi hišami. Tudi danes je v Sloveniji delež montažnih gradenj v primerjavi s klasičnimi daleč pod evropskim povprečjem, saj pri Slovencih na tem področju še vedno vlada določeno nezaupanje v kakovost. V Evropi se ta delež giblje med 20 do 30 %, v sosednji Avstriji pa proizvajalci montažnih hiš pokrivajo 35 % tržni delež.
Razvoj montažnih hiš kot stanovanjska gradnja je v zadnjih desetletjih doživel izreden napredek. Sodobne montažne hiše domačih proizvajalcev v celoti ustrezajo evropskim standardom. Skladno z boljšim poznavanjem postopkov montažne gradnje in poznavanjem njenih prednosti, kot so energijska varčnost, ekološka neoporečnost vgrajenih materialov, ugodno bivalno okolje in še mnogih drugih, se v prihodnosti tudi pri nas pričakuje postopen porast števila montažnih gradenj.
Prednosti montažne hiše
Poglavitna prednost montažne hiše je zagotovo hitrost njene gradnje. Njena izdelava se ne dogaja na gradbišču, pač pa v proizvodnih dvoranah, kjer se izdela večina konstrukcijskih elementov. Dobri pogoji izdelave omogočajo natančno montažo in kakovostno izvedbo montažne hiše. Vselitev v montažno hišo je možna že v dveh do štirih mesecih, odvisno od zahtevnosti projekta in vgrajenih materialov.
Moderne montažne hiše prištevamo v skupino nizko energetskih stavb, torej stavb z majhno porabo energije, kar dolgoročno omogoča precejšen prihranek pri ogrevanju doma. Prav tako so montažne hiše izdelane iz naravnih materialov, za razliko od klasične gradnje. Na trgu je vse več montažnih hiš, ki so skoraj v celoti izdelane iz lesa. Les je odličen izolator, precej boljši od opeke, in bivanje v lesenih prostorih je kvalitetnejše in prijetnejše.
Montažne hiše so veliko lažje od klasičnih hiš. Lahka lesena konstrukcija je potresno odporna in primerna za postavitev tudi na težavnejših in slabo nosilnih zemljiščih, kot je npr. močvirje.
Koliko stane montažna hiša?
Običajno je cena montažne hiše ugodnejša od cene primerljive hiše klasične gradnje. Finančni stroški so znani od vsega začetka in se ne spreminjajo. Je pa dejstvo, da je potrebno ves finančni vložek za montažno domovanje zagotoviti takoj na začetku gradnje, kar je morda razlog, da se Slovenci za tovrsten način gradnje neradi odločamo. Proizvajalci modernih montažnih hiš zagotavljajo 50- letno življenjsko dobo za montažne gradnje. Dejstvo pa je, da z vgradnjo kakovostnih materialov in rednim vzdrževanjem montažna hiša služi, ne le eni, ampak tudi dvema generacijama. Nepremičninski agenti opozarjajo, da vrednost montažne hiše z leti hitreje upada kot vrednost klasično zgrajene hiše. Prav tako naknadne nadgradnje montažne hiše niso tako enostavne kot pri klasičnih. Cene montažnih hiš se pričenjajo pri dobrih 80ih tisočakih in segajo lahko tudi do nekaj sto. Običajno se slovenski kupci odločajo za montažne hiše manjših velikosti, ki stanejo do okoli 100 tisočakov.
Montažna hiša na ključ
Montažna hiša na ključ je stanovanjski objekt v zaključni gradbeni fazi, ki je pripravljen za takojšnjo vselitev. Pri nakupu tovrstne hiše je že vnaprej določena vsaka podrobnost in detajl nezgrajene hiše. Vrsta in barva keramike, lega in število vtičnic vrsta parketa ali laminata,.. Montažna hiša na ključ ob zaključku postavitve vsebuje vse talne in stenske obloge, keramiko, parkete, slikopleskarska dela, napeljane ima vse inštalacije, dokončano ogrevanje, izdelano stopnišče in ograje, zmontirana notranja vrata in sanitarno opremo. Pravzaprav kupcu montažne hiše na ključ preostane le še notranja oprema hiše.
Z nakupom montažne hiše na ključ kupec prihrani veliko časa in finančnih sredstev, z odločitvijo za tovrsten način izdelave doma, pa se izogne prenekaterim težavam, ki se pojavijo med gradnjo, poleg tega je tudi uveljavljanje garancije ob morebitnih napakah to precej bolj preprosta rešitev.
Izbira montažnih hiš je pestra in raznolika
Izbire montažne hiše se običajno najprej lotimo glede na tloris in razpored prostorov, ki jih želimo imeti v montažni hiši. Oblik in dizajnov zunanjosti montažnih hiš je veliko, pester je izbor slogov montažnih hiš. Izbiramo lahko s pomočjo konfiguratorja, računalniške aplikacije, ki nas vodi skozi izbor najpomembnejših elementov montažne hiše. Lahko izberemo tradicionalni ali moderni slog, proizvajalci montažnih hiš pa nam montažno hišo izdelajo tudi po naši unikatni ideji.
Vse pogosteje se kupci odločajo za pritlično (atrijsko) montažno hišo, ki je zasnovana za pristen stik z naravo, saj nudi možnost več izhodov na prosto, na terase ali zelenice ob hiši. Edinstvena prednost pritlične montažne hiše je boljša povezanost z naravo in praktičnost bivanja v enem nivoju. Atrijska montažna hiša nudi lažje gibanje med prostori, kot hiše v dveh etažah.