Cilj gradnje nizkoenergijske hiše je zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov in zmanjšana poraba energije. Vse to dosežemo z rabo obnovljivih virov, kot so sonce, voda, zemlja in veter ter z danimi osnovami kot sta podnebje in lokacija. Kaj pravzaprav so nizkoenergijske hiše? Nizkoenergijske hiše so tiste hiše, ki izpolnjujejo določene pogoje in ustrezajo predpisanim nizkoenergijskim standardom. Poraba nizkoenergijske hiše je odvisna od več dejavnikov, kot sta lokacija in arhitekturna zasnova, ki vplivata na možnost izrabe sončne energije ter orientacija in tehnični detajli. Gradnja nizkoenergijske hiše se začne s toplotno izolacijo talne plošče in temeljev. Da bi toplotna izolacija zagotavljala energijsko varčnost objekta, mora biti tista vgrajena na steno debeline 20 cm in tista vgrajena na streho debeline 25 cm.
Z Eko Skladom RS do subvencije za nizkoenergijsko hišo
Če si želimo zgraditi nizkoenergijsko hišo lahko na Eko Skladu kandidiramo za subvencijo za nizkoenergijske hiše. Javni poziv določa, da mora imeti nizkoenergijska hiša porabo energije 15 KWh/(m2a) ali manj. Eko sklad preverja kakovost hiše glede na porabo energije, načrte za izvedbo in pridobitev gradbenega dovoljenja. S pogodbo o gradnji nizkoenergijske hiše lahko dobimo tudi subvencijo za vgradnjo toplotne črpalke, če je vgradnja le te dopustna, vgradnjo prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka, vgradnjo sprejemnikov sončne energije ali subvencijo za vgradnjo naprave za samooskrbo z električno energijo. Subvencija za nizkoenergijsko hišo je določena v javnem pozivu in znaša do 20 % vrednosti priznanih stroškov posameznega projekta. Če želimo pridobiti subvencijo za nizkoenergijsko hišo, moramo vložiti obrazce, ki jim predložimo dokazilo o lastništvu, predračune in fotografije predvidenega mesta vgradnje naprav. Popolni vlogi za subvencijo nizkoenergijske hiše sledita odločba in pogodba. Za izplačilo subvencije za nizkoenergijsko hišo moramo predložiti račune, fotografije izvedenih projektov in dokazila o plačilu. Najvišja subvencija za nizkoenergijske hiše je 125 evrov na m2.
Za takšno subvencijo mora toplotna izolacija vsebovati vsaj 75 % naravnih izolacijskih materialov, hiša pa mora biti v čim višjem razredu učinkovitosti.
Kaj določajo razredi porabe nizkoenergijske hiše?
Porabo nizkoenergijske hiše delimo glede na dejansko porabo energije v letu v nizkoenergijske razrede. V razred C sodijo vsi objekti, katerih letna poraba energije za ogrevanje znaša 35-50 kWh/m2a. Ti objekti izpolnjujejo minimalne standarde nizkoenergijskih hiš. V razredu B2 so vse nizkoenergijske hiše z izboljšanim stavbnim ovojem in z letno porabo energije za ogrevanje 25 – 35 kWh/m2a. Poraba nizkoenergijskih hiš med 15 – 25 kWh/m2a sodi v razred B1. V razred A2 uvrščamo pasivne hiše, katerih letna poraba energije za ogrevanje je 10 – 15 kWh/m2a. Te hiše imajo ogrevanje na toplotno črpalko, prezračevanje z z rekuperacijo in dodatni izolativni ovoj. V najvišji razred A1 pa sodijo vse hiše z letno porabo energijo za ogrevanje stavbe 10 kWh/m2a ali manj.