Trend nizkoenergijskih in pasivnih hiš se je v zadnjih letih zelo razrasel. Gre za to, da so nizkoenergijske in pasivne hiše zelo udobne za življenje, pri vsem skupaj pa je potrebno izpostaviti tudi to, da so izjemno ekonomične, saj za njihovo ogrevanje in hlajenje porabimo izjemno malo energije. Nizkoenergijske in pasivne hiše se ločijo po tem, koliko energije potrebujejo za svoje ogrevanje, sicer pa so si med seboj zelo podobne. Navadno so zgrajene tudi iz enakih materialov, le, da je pri pasivni hiši izolacijski sloj nekoliko debelejši, saj pasivna hiša (pri enaki kvadraturi) za svoje ogrevanje potrebuje nekoliko manj energije kot nizkoenergijska hiša.
Najpomembnejši del, ki nam zagotavlja dober izkoristek energije, ki jo vložimo v ogrevanje objekta je seveda toplotna izolacija. Toplotna izolacija je sicer najpomembnejši element za doseganje želene energijske varčnosti objekta, zato ji je dobro posvetiti precej pozornosti. Na stene nizkoenergijske hiše navadno vgradimo okrog 20 centimetrov toplotne izolacije. Debelina izolacije pasivne hiše je nekoliko večja in znaša 30 centimetrov, saj toplotna prehodnost zunanje stene ne sme presegati 0,15 W/m²K. pri izolaciji nizkoenergijskih in pasivnih hiš pa moramo upoštevati tudi izolacijo strehe. Pri nizkoenergijskih hišah ta znaša 25 centimetrov debeline, saj se pri njih priporoča toplotna prehodnost okrog 0,15 W/m²K. Na drugi strani je debelina izolacije strehe pasivne hiše spet nekoliko večja in znaša okrog 40 centimetrov. Seveda je nekaj odvisno tudi od samih lastnosti uporabljenega materiala.
Ko se enkrat odločimo za to, katero hišo bomo izbrali in se podamo v izdelavo projekta, je nizkoenergijsko hišo težko nadgraditi v pasivno. Če pa si že v času načrtovanja pustimo nekaj časa za tehten razmislek lahko projekt še zmeraj nadgradimo v pasivno hišo. Morda bo potrebnih nekaj nadgradenj – debelejša izolacija, morda druga okna in drugačna namestitev le teh – vendar je stvar še mogoče nadgraditi.
Kakovostne in estetsko dovršene pasivne hiše JUBHome
V podjetju JUBHome se ukvarjamo z gradnjo pasivnih hiš. Cena njihove gradnje je konkurenčna ceni klasične gradnje, vendar so kasnejši stroški povezani z ogrevanjem veliko nižji.
Naše pasivne hiše so zgrajene po ICF ali Insulated Concrete Form sistemu gradnje. Gre za sistem gradnje pasivne hiše , ki ga lahko poimenujemo tudi ”gradnja z izgubljenim opažem”. Steno namreč sestavimo iz votlih stenskih elementov JUBHome WALL, ki so narejeni iz grafitnega EPS. V votel prostor se vstavita horizontalna in vertikalna armatura, celoten prostor pa nato zalijemo z armiranim betonom. Notranji in zunanji sloj iz grafitnega EPS v času gradnje služita kot izgubljeni opaž, po betoniranju pa predstavljata toplotno izolacijo. Tak sistem gradnje objekta nam poleg hitre izvedbe pri relativno tankih stenah omogoča tudi zelo visoko toplotno izolativnost in zrakotesnost ovoja ter visoko toplotno stabilnost konstrukcije objekta.
Ker je izolacija kakovostna in pravilno nameščena, so naše pasivne hiše izjemno varčne. Še več. Za večji del ogrevanja pasivnih (pa tudi nizkoenergijskih) hiš, poskrbimo z obnovljivimi viri energije, za ogrevanje pa tako ne uporabljamo fosilnih goriv. Le-ta največkrat nadomestimo s toplotnimi črpalkami, ki bodo energijo za ogrevanje prostorov pridobile iz zraka, zemlje ali vode (odvisno od tega, za katero toplotno črpalko se bomo pri objektu odločili).
Prezračevanj pasivnih in nizkoenergijskih hiš poteka z rekuperacijo
Pri izgradnji pasivnih hiš pa ne smemo pozabiti niti na prezračevanje, ki je pravzaprav veliko pomembnejše, kot se nam morda zdi na prvi pogled, saj je kakovost zraka, poleg vlage in temperature, eden od treh poglavitnih dejavnikov, ki vplivajo na dobro počutje in zagotavljajo zdravo bivalno okolje. Pasivne hiše podjetja JUBHome se prezračujejo s sistemom rekuperacije. Rekuperacija pomeni “obnavljanje”, “vračanje v prejšnje stanje”, s čimer seveda mislimo na toploto odpadnega zraka, ki jo odvzamemo slabemu, odpadnemu zraku, z njo ogrejemo hladen svež zrak in jo tako “vrnemo” nazaj v hišo. S pomočjo rekuperacije bomo zagotovili nenehno izmenjavo zraka, pri čemer se med 75% in 90% toplote iz odpadnega zraka vrne nazaj z ogrevanjem svežega zraka, ki ga vpihujemo v stavbo.
Na tem mestu velikokrat naletimo na vprašanje o tem ali pri naših pasivnih hišah ne smemo odpirati oken. Dejansko velja prav nasprotno. Okna seveda lahko zmeraj odpiramo. Še posebej pa je to priporočljivo v prehodnih letnih časih, ko razlike med zunanjo in notranjo temperaturo niso zelo velike. Takrat lahko prezračevanje z rekuperacijo celo izklopimo in zračimo samo s pomočjo oken. Prav tako je v vročih poletnih mesecih, kadar so nočne zunanje temperature nižje od notranjih, celo priporočljivo hišo ohladiti z nočnim odpiranjem oken.
V pasivnih hišah JUBHome ne bo težav s plesnijo
Izpostavimo pa lahko tudi dejstvo, da v pasivni hišah JUBHome ne more nastajati plesen. Pojav plesni povezujemo s toplotnimi mostovi in netesnimi mesti na ovoju stavbe v kombinaciji z visokim nivojem zračne vlage, ki posledično kondenzira na hladnih površinah. V JUBHome pasivni hiši ni pogojev za nastanek plesni, saj je:
- notranja površina obodnih sten topla oziroma skoraj enaka temperaturi zraka
- vpliv toplotnih mostov zanemarljiv,
- nivo zračne vlage kontroliran preko prezračevanja z vračanjem toplote iz odpadnega zraka.
V primeru dodatnih vprašanj o nizkoenergijskih in pasivnih hišah smo vam ves čas na voljo tako po telefonu kot tudi po e-pošti, kjer vam bomo z veseljem pomagali z dodatnimi informacijami, ki jih pred gradnjo še potrebujete.