Vse več mladih družin se raje kot nakup nepremičnine, odloča za novogradnjo, saj jim le ta dopušča razporeditev prostorov po njihovih željah. Če že imamo zemljišče za novogradnjo, se lahko posvetimo izdelavi načrta, drugače moramo najprej izbrati in kupiti kraj, kjer bi gradili. Sledi izdelava idejnega načrta novogradnje, kjer določimo, kakšno novogradnjo bi želeli. V končnem načrtu združimo svoje želje in potrebe s svojimi zmožnostmi. Idejni zasnovi sledi pridobitev projektnih pogojev in izdelava projektne dokumentacije za pridobitev mnenj in gradbenega dovoljenja, ki se nato odda mnenje dajalcem in upravni enoti. Če želimo prejeti gradbeno dovoljenje moramo izdelati dokumentacijo za izvedbo novogradnje, ki vsebuje arhitekturni načrt, načrt elektro inštalacij in strojnih inštalacij ter načrt gradbenih konstrukcij oziroma statika.
Prav tako potrebujemo načrt rušitvenih del, če smo kupili starejšo stavbo, ki jo nameravamo porušiti. Natančen načrt rušitvenih del moramo oddati na upravno enoto, ki nam izda dovoljenje za rušitvena dela. Kakovostno opravljena rušitvena dela pripomorejo k cenejši izvedbi novogradnje.
Kaj vse uvrščamo med rušitvena dela?
Rušitvena dela, delimo na rušitvena dela pri gradnji, adaptaciji, rekonstrukciji izsekavanje pri investicijskih vzdrževalnih delih, novogradnji ter na rušenju objektov. Pri rušitvenih delih moramo upoštevati določila o gradbenih normah, pravilnik o projektni dokumentaciji, uredbo zagotavljanju varnosti in zdravja pri delu in uredbo o ravnanju z odpadki. Rušitvena dela se izvajajo glede na tip objekta, tehnologijo gradnje in na lokacijo objekta. Tudi delna rušitvena dela, ki se izvajajo med gradnjo, adaptacijo ali rekonstrukcijo, morajo biti določena v projektu gradbenih konstrukcij stavbe.
Kakovostna tesarska, krovska in kleparska dela – pogoj za dobro streho
Stabilna in močna strešna konstrukcija sta osnovi za dobro streho. Tesarska dela zajemajo postavitev lesenih elementov ostrešja in obdelavo lesa za ostrešnje, ki ne sme biti predhodno izpostavljen mehanskim ali vremenskim obremenitvam. Če les, ki se uporablja pri tesarskih delih, ni popolnoma posušen, se lahko kasneje krči ali razteza. Tesarstvo, ki je ena najstarejših obrti, ni nujno vezano le na gradnjo strehe. Med tesarska dela sodijo tudi izdelava stopnišč, podov, podpornih stebrov in lesenih oblog. Tesarska dela so izjemno detajlna, saj strehe pogosto vsebujejo zalome in frčade. Tesarska dela na naši strehi se dopolnjujejo s krovskimi in kleparskimi deli. Krovska dela nastopijo, ko se tesarska dela zaključijo. Med krovska dela spada vse od začetne meritve do prekrivanja hiše z izbrano vrsto strešne kritine. Krovska dela se razlikujejo glede na to, ali gre za novogradnjo ali sanacijo že obstoječe strehe. Na novogradnji so krovska dela pritrditev kritine (opeka, pločevina, valovitke) na obstoječo strešno konstrukcijo. Pri sanaciji pa se krovska dela opravijo škodi primerno. Kleparska dela se opravijo kot zadnja. Med kleparska dela uvrščamo vsa strešna dela z uporabo kovinskih materialov, kot so izdelava žlebov, odtočnih cevi, raznih obrob, obrobe prebojev konstrukcije dimnikov in prekrivanje strešnih vencev.