Pandemija COVID-19 je dodobra zarezala tudi v slovensko gospodarstvo, kar se že pozna na številnih odpovedih, ki so jih v zadnjih tednih prejeli zaposleni v različnih podjetjih. Vendar ne glede na zelo težavno situacijo, ki jo ponuja pandemija, nikakor ne smemo pozabiti na pravice zaposlenih, ki jim kljub odpovedi pogodbe o zaposlitvi pripadajo.
Navadno je tako, da se posameznik, sploh ko je na določenem delovnem mestu zaposlen že nekaj časa, v podjetju ali drugi ustanovi nekako ”udomači” in ne razmišlja več toliko o odpovedi delovnega razmerja in o posledicah, ki jih le-ta lahko prinese. Zato je bil šok ob številnih odpovedih v zadnjih tednih še toliko večji. Kako naprej? Ali nam ob odpovedi delovnega razmerja pripada odpravnina? Kako je z izplačilom regresa? Ali se upošteva odpovedni rok? Ali lahko delavec med čakanjem na delo doma koristi letni dopust? Ali se odpravnina izračuna od obračunanih ali izplačanih plač? Pri kateri odpovedi je obvestilo o nameravani odpovedi še vedno obvezno? Kaj narediti z delavcem, kateremu zaradi neuspešno opravljenega poskusnega dela odpovemo pogodbo o zaposlitvi na zadnji dan poskusnega dela s 7-dnevnim odpovednim rokom? Ali lahko invalidu odpovemo pogodbo zaradi nezmožnosti kljub negativnemu mnenju Komisije za ugotovitev podlage za odpoved? Kje je meja med krivdno in izredno odpovedjo? Vprašanj je seveda še veliko, odgovore nanje pa je najti precej težko, velikokrat pa se ti tudi razlikujejo ali so tako splošni, da jih je težko prenesti v konkretno situacijo.
Odgovore na številna vprašanja ponuja knjiga “Odpoved pogodbe o zaposlitvi”
Ta in številna druga vprašanja se postavljajo vsakemu, ki je z odpovedjo delovnega razmerja soočen. Da bi bila situacija vsaj za spoznanje enostavnejša sta se Miha Šercer in mag. Nina Scortegagna Kavčnik odločila izdati knjigo z naslovom ”Odpoved pogodbe o zaposlitvi”, ki podaja odgovore na našteta in še na številna druga vprašanja. Prvič je priročnik izšel leta 2017. Od takrat do danes pa se je že izoblikovala nova sodna praksa, poleg tega pa so se razjasnili tudi nekateri praktični in strokovni dvomi. Zato sta se avtorja odločila priročnik dopolniti. Z odgovori na praktična vprašanja bosta avtorja pomagala delavcem, delodajalcem, nenazadnje pa ne smemo pozabiti na študente, ki se z normami delavske zakonodaje srečujejo prvič in jim bo tako priročnik zelo pomagal pri razumevanju problematike, ki jo prinaša pravo delovnih razmerij.