Otočne elektrarne so manjše elektrarne, ki za svoje delovanje potrebujejo sončno sevanje in ga s pomočjo sončnih celic pretvorijo v brezplačno električno energijo. Otočne sončne elektrarne so tiste elektrarne, ki niso povezane v elektrodistribucijsko omrežje, kar pomeni, da so preveč oddaljene, zato služijo oskrbovanju enega stanovanja, objekta ali vozila in so v večini primerov namenjene samooskrbi v obliki stalnega in primarnega vira energije, lahko pa so zgrajene tudi kot dopolnilni vir energije. Otočne elektrarne ste sigurno opazili na različnih planinskih kočah, kjer je oddaljenost od omrežja prevelika, da bi se postavila omrežna sončna elektrarna, zato je elektrarna izjemno pomembna, da imamo v takšnih kočah vseskozi elektriko, a moramo biti izjemno pazljivi. Ključnega pomena pri takšni otočni sončni elektrarni je dimenzioniranje moči, saj morate natančno vedeti, koliko energije bo proizvedene, koliko elektrike boste porabili in koliko energije je možno shraniti. Le tako boste lahko postavili zadostno število sončnih celic, ki bodo oskrbovale objekt z elektriko, a jih ne sme biti preveč, saj vam odvečne energije noben ne odkupi, shranjuje se v baterijo in ko je prazna, energije ni več. Prepričani smo, da vam bo otočna elektrarna zagotovila potrebno električno energijo tam, kjer ni dostopa do elektrodistirbucijskega omrežja in olajšala posamezna opravila.
Otočne elektrarne delujejo na obnovljiv vir iz okolice – sončne žarke
Otočne elektrarne so v začetku res nekoliko večja investicija, a verjamemo, da si tudi pri nekoliko bolj osamljenih objektih v gozdu ali gorah želite imeti vsaj malo elektrike, obenem pa sta ključni prednosti, da je takšna elektrika popolnoma brezplačna, pripomorete pa tudi k ohranjanju narave. Živimo v času, ko je skrb za okolje pomembna na vseh področjih, zavedanje, da je narava večja od nas, da jo potrebujemo za življenje in da je potrebno skrbeti za njo mora priti v razmišljanje vsakega posameznika in pridobivanje električne energije s pomočjo sončnih elektrarn je vsekakor korak v pravo smer. Otočne elektrarne tako kot omrežne sončne elektrarne pridobivajo elektriko s pomočjo sončnega sevanja, vira, ki je kakovosten, čist in obnovljiv, zato ga ne more zmanjkati in ga ne moremo v celoti porabiti. Z otočno elektrarno se tako še nekoliko bolj približamo naravi, naše življenje se umiri, obenem pa je veliko bolj prijetno in brezskrbno, ko vemo, da smo naredili nekaj dobrega za okolje v katerem živimo. Otočne elektrarne so manjše elektrarne, ki so namenjene lokalni oskrbi in so idealne rešitve za manjše hiše v gozdu ali planinske koče, ki so oddaljene od elektrodistribucijskega omrežja.
Otočne elektrarne – ključno je dimenzioniranje
Glavna razlika med omrežnimi sončnimi elektrarnami, ki so priključene v elektrodistribucijsko omrežje in otočnimi sončnimi elektrarnami je, da vam odvečne energije pri otočnih elektrarnah ne bodo odkupili, zato je pomembno, da se dobro pozanimate, koliko elektrike boste porabili, koliko jo boste lahko shranili in koliko sončnih dni potrebujete za to, da se boste lahko samooskrbovali z elektriko. Ključnega pomena je torej dimenzioniranje otočne sončne elektrarne oz. njene moči, saj bo napačno dimenzioniranje vodilo do pomanjkanja energije takrat, ko jo bomo najmanj potrebovali, saj viške energije ne moremo shranjevati tudi v najbolj sončnih dneh, v kolikor boste imeli še en rezervni vir v obliki agregata pa bo to zelo dvignilo vaše stroške pridobivanja električne energije. Zavedati se moramo tudi, da pri pretvorbi energije ter pri shranjevanju energije v baterije prihaja do določenih izgub, ki niso zanemarljive, zato moramo to vzeti v račun pri izračunu otočne elektrarne. Ne glede na omenjene težave vam bo otočna elektrarna pomagala, da boste lahko opravljali opravila, kjer potrebujete elektriko, obenem pa se boste približali naravi in živeli brezskrbno življenje.
Otočne sončne elektrarne – racionalna poraba elektrike
Otočne sončne elektrarne so namenjene predvsem tistim objektom, ki se nahajajo daleč stran od elektrodistribucijskega omrežja, obenem pa bi se vseeno radi samooskrbovali z elektriko, saj jo potrebujejo za delovanje določenih stvari. V večini primerov gre za vikende v naravi ali koče v gorah, ki poleti dobijo veliko število obiskovalcev, lahko pa se je postavi tudi za posamezno stanovanje. Otočne sončne elektrarne shranjujejo odvečno energijo v baterijo, a ko se le ta sprazni, ostanemo brez elektrike, zato je ključnega pomena, da izračunamo koliko elektrike bomo porabili in koliko elektrike lahko pridobimo s pomočjo sončnega sevanja. Ob nakupu sončne elektrarne so moramo zavedati, da bomo morali biti racionalni s porabo elektrike. Poleti, ko je sončnih dni več, bomo lahko porabili nekoliko več, v deževnih in zimskih mesecih pa nekoliko manj. Nekaterim to predstavlja velik problem, a prepričani smo, da se boste tako popolnoma odklopili od nepotrebnega stresa, postali boste eno z naravo, kjer je postavljen objekt in verjamemo, da boste uživali v brezsrkbnem življenju. Otočne sončne elektrarne imajo res nkoliko višjo ceno na začetku, a boste kmalu povrnili začetni vložek, saj boste električno energijo pridobivali popolnoma brezplačno, po povrnitvi vložka pa boste vsak mesec privarčevali kar nekaj denarja.