Ustrezni in udobni otroški rolerji bodo poskrbeli, da bo vašemu otroku rolanje v užitek. Rolanje je za otroke zabavno in družabno, obenem pa jim predstavlja velik motorični izziv. Rolanje je zagotovo ena najbolj prijetnih, modernih in zabavnih oblik športne rekreacije. Za otroka je rolanje priporočljivo predvsem zato, ker vpliva na razvoj ravnotežja, ki je ena od osnovnih motoričnih sposobnosti in je tesno povezana s sposobnostjo skladnosti gibanja in z razvojem intelektualnih sposobnosti pri otroku v zgodnjem otroštvu. Rolanje je za otroke zelo koristno tudi zato, ker povečuje odpornost organizma in kostno maso. Štejemo ga med ravnotežne športe, ki pozitivno vpliva na učenje drugih športov (drsanje, smučanje, kolesarjenje, ipd.).
Kakšni naj bodo otroški rolerji?
Otroški rolerji morajo biti varni, trpežni, udobni ter stabilni, saj je zelo pomembno obvarovati otroške kosti v razvoju. Noga lahko kaj hitro pristane v napačnem položaju, kar pomeni tveganje za poškodbo. Pravilna opora in stabilnost rolerjev bo preprečila tudi nepravilne gibe pri učenju rolanja. Kadar so otroški rolerji namenjeni začetnikom, morate biti še posebej previdni pri izbiri. Manj kakovostni otroški rolerji lahko namreč zmanjšajo otrokovo varnost in celo privedejo do poškodb, kar lahko otroka odvrne od nadaljnjega učenja. Včasih so lahko v takšnih primerih dobra izbira rolerji z velikimi kolesi ali celo kotalke, s pomočjo katerih lahko otrok pridobi osnovne spretnosti, preden pridejo v poštev pravi rolerji za otroke.
Prav tako je pomembno, da so otroški rolerji ustrezne velikosti. Vse prevečkrat se namreč odločamo, da bomo raje vzeli kakšno številko ali dve večje rolerje, saj bo otrokova noga hitro zrasla in bodo otroški rolerji naslednje leto že premajhni. Otroški rolerji imajo približno enako funkcijo kot smučarski pancerji in neustrezna velikost je najpogostejši razlog za zlom noge. Odlično rešitev predstavljajo otroški prilagodljivi rolerji, saj vam tako ni treba kupovati novih otroških rolerjev, ko otrok zraste. Rolerji tako rastejo skupaj z otrokovim stopalom, prilagoditev pa je zelo enostavna in hitra.
Izbira otroških rolerjev je danes sorazmerno velika, prav tako cenovni razpon. Najprej se moramo odločiti za kateri stil rolanja potrebujemo rolerje. Konstrukcijske razlike rolerja se po uporabnosti razlikujejo v mnogem – najbolj očitne razlike so v obliki čevlja, podvozja in številu ter velikosti koles. Rolerji za začetnike so lahko bolj osnovni, narejeni s strani nekega manj znanega proizvajalca in tudi njihova cena je lahko precej nižja od tistih rolerjev, ki bodo primerni za bolj zahtevne športnike, ki bi že želeli poskusiti s kakšno akrobacijo.
Koleščki za rolerje – šest ali osem koleščkov?
Roler je sestavljen iz več delov in vsak del je pomemben za uporabnika: čevelj, koleščki, podvozje, ležaji in zavora za rolerje. Koleščki za rolerje predstavljajo edini stik s podlago, kar pomeni, da se na njih zagotovo ne sme varčevati. Običajno sta na njih dve oznaki npr. 90mm 80A, pri čemer prva oznaka pomeni dimenzijo, druga pa trdoto koleščka za rolerje. Praviloma z večjim koleščkom hitreje rolamo, smo pa po drugi strani manj okretni. Več večjih koles pomeni tudi daljše podvozje za rolerje, kar utegne biti moteče. Sploh če ima uporabnik manjšo številko noge.
Že lep čas se soočamo s težavo rolerjev, ki imajo samo šest koles (torej tri na nogo) in dve zavori (po eno na vsaki nogi). Zavedajmo se, da rolarska oprema sestoji iz dveh rolerjev, od katerih ima vsak po štiri kolesa in eno samo zavoro. Pri tem je pomembno, da je pozicija zavore nameščena po otrokovih preferencah. Desničarji imajo zavoro na desni nogi, levičarji pa na levi. Zmotno je prepričanje, da je zavora za rolerje vedno na desni strani, čeprav je ob nakupu rolerja univerzalno pravilo proizvajalcev, da zavoro namestijo na desni roler. Zavora za rolerje je pri fitnes rolerjih že pritrjena na roler, pri višje cenovnih modelih pa je posebej dodana.
Ležaji za rolerje so pomemben del rolerjev. Gre za strojni element, ki omogočajo vodenje vrtečih se delov. Od njih je odvisna hitrost vrtenja koleščka. Kako pomembni so, se zavemo navadno šele takrat, ko je z njimi nekaj narobe. Ko se na primer ne vrtijo več tako kot bi se morali.
Brez zaščitne opreme ne gre
Varnost je osnovni pogoj za nepozabne športne užitke, kar velja tudi za uporabo rolerjev. Da bo vaša varnost in varnost vaših najmlajših zares optimalna, pa ne smete pozabiti niti na zaščitno opremo. Sem sodijo ščitniki za kolena, komolce in zapestja ter čelada, brez katere začetniki in otroci ne smejo stopiti na drsečo podlago.
B2MS – specialist za prodajo športnih izdelkov
V podjetju B2MS d.o.o. smo specialist za prodajo športnih proizvodov, od rolerjev, drsalk, floorball opreme, longboardov, desk, skirojev, oblačil za športnike po naročilu, unikatnih športnih nogavic itd. V okviru svojega programa zastopamo naslednje blagovne: Tempish, Stateside Skates, Swiss barefoot. Celoten prodajni program obsega izdelke za otroke in odrasle, tako za rekreativno uporabo, zahtevne rekreativne športnike, kot tudi za profesionalne športnike.
Vabljeni v B2MS, kjer vas čakajo najboljši moški, ženski in otroški rolerji po ugodni ceni.