Alarmni sistemi delujejo prek alarmne postaje in senzorjev, ki so medsebojno povezani. Alarm za hišo ima nalogo, da zaščiti hišo pred vsiljivci, zato lahko alarmna postaja lastniku ali centru sporočiti vsako kršitev zaščitenih območij.
Poznamo osnovne oziroma preproste in bolj kompleksne ali naprednejše oblike alarmnih sistemov. Katerega boste izbrale je odvisno predvsem od finančnega proračuna in zahtev oziroma želj, ki jih imate. Vsekakor se je pametno po pomoč obrniti na strokovnjake, kot so denimo pri podjetju Mobicom, saj vam ti lahko zelo pomagajo pri izbiri optimalnih rešitev. Zelo pomemben del pri nakupu je upoštevati možnosti razširitve za prihodnost.
Naprednejši alarmni sistemi lahko opravljajo različne funkcije. Slednje so lahko nadzor dostopa, nadzor razsvetljave in ogrevanja ter številne druge naloge pametnega doma. T.i. manipulatorji so sodobne tipkovnice in zasloni na dotik, ki imajo poleg estetskega videza in intuitivnega delovanja možnost shranjevanja podatkov in nalogo upravljanja.
Alarmna centrala je navadno nameščena v namenskem ohišju / omarici skupaj z rezervno / varovalno baterijo, ki omogoča, da alarm za hišo deluje tudi brez napajanja. Alarmna centrala opremljena s komunikacijskim modulom, lahko pri sprožitvi alarma ukrepu obvesti uporabnika ali varnostno podjetje.
Senzorji so najpomembnejši del alarmnega sistema. Danes bolj priljubljen senzor je IR senzor gibanja, najbolj razširjen pa je t.i. DSC alarm.