Rastlinjak je odlična odločitev za vse, ki si želijo vse leto uživati domače zelenjave in sadja, saj nam rastlinjak omogoča prav to – sveže sadje in zelenjavo skozi vse leto. Odlična rešitev je za gojenje občutljivih rastlin, pridelavo sadik in shranjevanje rastlin. Seveda lahko tudi rastlinjake ločimo na profesionalne rastlinjake in na nekoliko manj profesionalne rastlinjake. Konstrukcija neprofesionalnih rastlinjakov, ki jih uporabljamo na domačem dvorišču, je prilagojena neprofesionalni rabi, kljub temu pa omogoča trdnost, kljubuje tudi slabim vremenskim razmeram in je primerna za večletno uporabo. Konstrukcija rastlinjaka je lahko iz lesa, jekla, aluminija ali PVC. Pokrijemo pa ga lahko s steklom, polikarbonatnimi ploščami ali polietilensko folijo.
Kaj moramo vedeti o legi rastlinjaka, da bodo rastline v njem dobro uspevale?
Preden pa se odločimo za nakup rastlinjaka, moramo najprej določiti mesto, kjer bomo rastlinjak postavili. Pri določanju mesta za rastlinjak je potrebno upoštevati veliko število dejavnikov, ki bi lahko vplivali na pravilno odločitev. Za postavitev rastlinjaka je najprimernejši odprt, zavetrn in dovolj svetel prostor. To je lahko tudi ob stavbi, vendar naj bo lega vsaj delno senčna, da se ne bo rastlinjak v vročih dneh preveč ogrel kljub dobremu prezračevanju in senčenju. Kljub vsemu pa rastlinjak ne sme biti v senci preveč ur dnevno, saj bo dotok svetlobe v tem primeru premajhen, rastline pa ne bodo tako dobro uspevale.
Za večino ljudi pa je veliko bolj kot sam videz rastlinjaka pomembna njegova praktičnost. Prednosti rastlinjakov je veliko, predvsem očitna je ta, da lahko zelenjavo v rastlinjaku pridelamo tudi pozimi in tako v njej uživamo vse leto. Zaradi zgodnejšega sajenja je seveda tudi pridelek zgodnejši, pobiramo pa ga lahko še dolgo potem, ko so gredice na prostem že posute z jesenskim listjem in kasneje pokrite s snežno odejo. Nujno je tudi, da so rastlinjaki dovolj trpežni, da se ne polomijo, saj so velikokrat izpostavljeni možnemu vetru in teži snega, ko le-ta zapade. Še posebej praktični so lahki sestavljivi rastlinjaki, saj jih lahko sestavimo vsakič na drugi gredi in tako na najboljši možen način upoštevamo tudi prednosti, ki jih prinaša kolobarjenje. Posebno uporabni so za pridelovanje zahtevnejših vrtnin, kot je paradižnik, ki ga na prostem pogosto prizadene krompirjeva plesen, v rastlinjaku pa je težava s to boleznijo pravzaprav zanemarljiva.
Kaj moramo vedeti o ogrevanju rastlinjaka za pravilno vzgojo rastlin
Veliko je polemik tudi o ogrevanju rastlinjaka. Ogrevanje je sicer odvisno od rastlin, ki jih v rastlinjaku gojimo. Za ogrevanje rastlinjakov so najpripravnejši električni grelniki, ki so tudi najbolj zanesljivi, učinkoviti in v ozračje ne oddajajo škodljivih hlapov, v poletnem času pa jih lahko uporabimo tudi za hlajenje prostora. Vendar je res, da bomo tudi v rastlinjakih, ki nimajo stalnega gretja zelenjavo lahko pridelovali vso leto.
Še eden izmed pomembnih dejavnikov je prezračevanje rastlinjaka saj z njim uravnavamo temperaturo, vlažnost zraka, poleg tega pa zmanjšujemo koncentracijo različnih plinov. Sistem zračenja rastlinjaka je dobro prilagoditi samemu prostoru, dan danes pa lahko izbiramo med zares veliko različnimi sistemi prezračevanja. V manjšem rastlinjaku pa bomo za prezračevanje poskrbeli z odpiranjem zgornjih oken in loput. Prezračevalna okna na vrhu rastlinjaka so primerna za poletni čas, v zimskem času pa so boljše lopute, ki so nameščene nižje.
Pri vzdrževanju temperature v rastlinjaku pa nam poleg zračenja pomaga tudi senčenje. To je še posebno pomembno v poletnem času, ko je sonce visoko in je treba rastline zavarovati pred vročino in ožigi. Senčila je potrebno namestiti na zunanji strani rastlinjaka. Intenzivnost senčenja je seveda odvisna od rastlin, ki jih v rastlinjaku gojimo.
Kako je v rastlinjaku najbolje pripraviti gredice za rastline, ki jih bomo posadili?
Nenazadnje pa se moramo tudi odločiti o pripravi gredic v rastlinjaku. Lahko se odločimo za dejanske gredice ali pa se odločimo, da bomo rastline v rastlinjaku gojili kar v loncih. Pri vsem skupaj je najpomembneje, da rastlinam zagotovimo dobre rastne razmere. Vrtnine potrebujejo vsaj 30 cm debelo plast zemlje, medtem ko bo za vzgojo sejančkov zadostovalo že med 10 in 15 cm zemlje. Tla v rastlinjaku je priporočljivo obdelati plitko in dodati organska gnojila, kot sta na primer kompost ali pa dobro uležan hlevski gnoj (pri tem je potrebno upoštevati, da je najboljša mešanica konjskega in govejega gnoja v razmerju 1:1). Po grabljenju površino za deset dni pokrijemo z vrtnarsko tkanino, da vzniknejo pleveli, nakar odstranimo pokrivalo in z minimalnim posegom v rastišče tudi plevele, nato pa sejemo in sadimo vrtnine in okrasne rastline.
PVC folijo in drugo opremo za rastlinjake lahko kupite v podjetju RAR
V podjetju RAR ponujamo rastlinjake, ki bodo poskrbeli za pridelavo zelenjave tudi pozimi. Poleg samih rastlinjakov pri nas ponujamo tudi pvc folijo za rastlinjake in drugo opremo za rastlinjake. Za vsa dodatna vprašanja smo vam na voljo tako na telefonski številki kot tudi po e-pošti, kjer vam bomo z veseljem odgovorili na vsa dodatna vprašanja, ki se vam o gojenju zelenjave v rastlinjaku pozimi še zastavljajo.