Pri tako pestri ponudbi se je včasih težko odločiti kakšen športni rekvizit oziroma prevozno sredstvo izbrati, saj prav vseh verjetno vsi ne moremo imeti. Skiro je priljubljen športno-gibalni pripomoček, ki je zlasti v zadnjih letih pridobil številne ljubitelje tako med otroci, kakor tudi odraslimi in se iz pozabljene igrače preteklosti razvil v večnamensko, praktično, varno in zabavno prevozno sredstvo, ki je trenutno po vsem svetu zelo popularno. Za mestnega prebivalca zlahka predstavlja prevozno sredstvo, praktična zasnova nekaterih modelov pa omogoča, da ga lahko dobesedno spraviš pod roko. Zložljive različice lahko shranimo v prtljažniku avtomobila, ali pa enostavno postavimo za vrata, omaro, oziroma naslonimo ob steno, kar bo v prid vsem, ki se soočajo s prostorsko stisko. Skiro je idealen za skok po bližnjih opravkih, z njim lahko nadaljujemo pot od izstopne postaje avtobusa, oziroma kakšnega drugega potniškega prevoznega sredstva, ali pa enostavno uberemo bližnjico, da bi se izognili gneči v prometu. Vožnja z njim je zabavna, hkrati pa poskrbi tudi za ohranjanje naše telesne kondicije.
Vožnja s skirojem
Ali ste vedeli, da je skiro vozilo, ki po Zakonu o varnosti cestnega prometa spada med posebna prevozna sredstva oziroma športne pripomočke ali naprave (tako kakor kotalke, rolke, rolerji, otroška kolesa ipd.), pri uporabi katerih veljajo natančna pravila za varno vožnjo? Če niste, naj vas poučimo o nekaj najpomembnejših, dodali pa bomo tudi nekaj lastnih napotkov.
S skirojem se ni dovoljeno voziti po cesti, ki je namenjena prometu motornih vozil, hkrati pa med vožnjo z njim veljajo predpisi za pešce oziroma kolesarje. Otrokom ga torej lahko dovolimo uporabljati v cestnem prometu le na pločnikih, poteh za pešce in kolesarskih poteh ter območjih za pešce in območjih umirjenega prometa. Poučiti jih je potrebno, da pri vožnji ne smejo ovirati ali ogrožati pešcev in kolesarjev.
Hitrost vožnje mora biti prilagojena razmeram v prometu in ne sme presegati hitrosti s katero se lahko gibljejo pešci.
Naš otrok je na vožnjo s skirojem pripravljen šele, ko zmore stati na eni nogi vsaj nekaj sekund, kar običajno velja za obdobje med drugim in tretjim letom starosti.
Nakup skiroja prilagodimo sposobnostim in starosti našega otroka. Pred izbiro preverimo njegovo kakovost, možnosti za nastavitev višine krmila in delovanje nožne zavore. Čeprav skiro ne velja za zelo nevaren športni pripomoček, otroku z njim ne smemo dovoliti lahkomiselne vožnje.
Na začetku naj otroci med vožnjo z njim uporabljajo popolno zaščitno opremo, ki vključuje čelado, ščitnike za zapestja in kolena, priporočljivo pa je tudi, da jih oblečemo v majice z dolgimi rokavi in dolge hlače, kar bo preprečilo marsikatero prasko pri morebitnem padcu. Pomembno pa je tudi, da jim ne dovolimo na skiro bosim. Prve zavoje z njimi vadimo na domačem dvorišču, ne pa na pločniku. Pri vožnji po klancih oziroma naklonih naj bodo previdni. Predstavimo jim pravilne tehnike padcev, saj je varneje, da se zakotalijo kot pa trdo pristanejo na rokah, dlaneh ali kolenih.
Skiro s tremi kolesi
Skiro s tremi kolesi lahko izberemo za malčke, ki še nimajo dovolj razvite motorike. So stabilni, varni in enostavni za manevriranje, skratka idealni za krepitev ravnotežja. Najbolj pogosto so izdelani iz kvalitetnih plastičnih materialov in imajo gumirana kolesa ki omogočajo skoraj neslišno vožnjo. Površina na kateri otrok stoji je praviloma protidrsna. Zadnji dve kolesi nudita dobro oporo telesu in omogočata, da vozilo pri poganjanju ne niha na eno ali drugo stran. Obstajajo tudi zložljive različice. Običajno so primerni za otroke starejše od drugega leta starosti.
Skiro za odrasle
Čeprav je zelo popularno prevozno sredstvo med otroci, pa še zdaleč ni namenjeno le njim, saj tudi skiro za odrasle predstavlja velik vir zabave in odlično prevozno sredstvo za krajše razdalje. Tudi odrasli lahko izbiramo med dvokolesnimi ali trikolesnimi, ki so zaradi večje stabilnosti mnogo varnejši, saj nam omogočijo enostavno upravljanje s prenosom teže in dinamično vožnjo. Če želimo kvalitetno in praktično vozilo tega tipa, poiščimo takšno, ki vsebuje zadnji blatnik in s sprednji odbijač, pozorni pa bodimo tudi na njegovo težo in morebitno opcijo zlaganja.
Skiro velika kolesa
Skiro z velikimi napihljivimi kolesi je primeren za varno in zelo udobno vožnjo po ravnih ali neravnih površinah, kot je na primer makadam. Pred nakupom je primerno posebno pozornost posvetiti njegovemu zavornemu sistemu. Za razliko od ostalih skirojev, lahko pri večini modelov tega tipa hitrost zmanjšamo s pritiskom na ročice, nameščene na krmilu, učinkovito zaviranje pa zagotavlja njihova jeklena V-zavora. Običajno so opremljeni z blatnikom in nogo za naslon. Po zaslugi večje šasije, maksimalne nosilnosti in nastavljivega krmila so praviloma takšni skiroji primerni tudi za odrasle. Na voljo so z različnimi dimenzijami koles in v številnih barvah. Pogosto lahko višino držala nastavimo po potrebi, nekateri modeli pa so opremljeni tudi z nožno zadnjo zavoro, protidrsno površino in gumiranimi ročaji. Na voljo so takšni z visokokakovostnimi ležaji ABEC9, ki zagotavljajo nemoteno gibanje in omogočajo visoke hitrosti in/ali prednjo in zadnjo amortizacijo, ki poskrbi za udobje med vožnjo. Izbiramo lahko tudi glede na njihovo nosilnost.