Ni preprosto kupiti specialna delovna oblačila za varjenje, saj morajo ta biti v praksi preverjena in certificirana. Torej kakšno obleko za varjenje si je potrebno priskrbeti?
Kdo je dolžan priskrbeti delovna oblačila za varilce?
Vsekakor, če smo kjerkoli zaposleni, je naloga delodajalca, da priskrbi pravo delovno oblačilo. Ne glede na to s katerim delom se ukvarjamo. Za delodajalca torej ni samo pomembno poskrbeti za varnost na delu, ampak priskrbeti mora prav tako delovna oblačila. In za specialna delovna oblačila mu je treba skrbeti vse do izteka njihove življenjske dobe. Tako vsaj pravi naša EU zakonodaja.
Kakšna obleka za varjenje je najbolj primerna za delavce?
Čista, varna in higienična delovna oblačila; prav na te lastnosti bi se morali osredotočiti ob samem nakupovanju. Tako pravi ena najbolj vodilnih firm- Lindstrom, ki se ukvarja poleg izdelave tudi z izposojo delovnih oblačil. Iz svojih izkušenj trdijo, da prav ta čista, varna in higienična specialna delovna oblačila izboljšajo zadovoljstvo zaposlenih, saj se tem z oblačili popolnoma ni treba ukvarjati. Za specialna delovna oblačila poskrbijo oni sami.
Dobro je vedeti za oznako UHF, ki je na oblekah za varjenje. Lindstrom uporablja to, kot sami imenujejo pametna specialna delovna oblačila. Ta oznaka omogoča podjetjem sledenje in zbiranje ključnih podatkov o oblekah za varjenje.
Najboljša izbira poleg vseh zgoraj opisanih lastnosti je še certificiranost obleke. Za specialna delovna oblačila je vsekakor pomembna preverjenost v praksi, saj lahko v veliki meri škodijo zdravju, če niso pravilno zasnovana. Namreč morajo imeti posebno zaščito pred toplotnim sevanjem, iskrami in ognjem. Vsa ta staljena kovina pa se ne sme prijeti na specialna delovna oblačila. Zaščitna oblačila morajo prekriti vso golo kožo, saj pri varjenju hitro pride do opeklin, zaradi vročih materialov.
Pravila nošenja obleke za varjenje:
- Hlače moramo nositi okoli čevljev in ne “vrinjene” v čevelj.
- Rokavi se vsekakor ne smejo zavihati.
- Rokavice morajo biti izdelane iz težkega materiala in naj so suhe. S suhostjo nas zaščitijo pred električnim udarom.
- Varilci smo znani po svojih zaščitnih maskah s senčilom, ki se morajo nositi tudi pri varjenju z lepljenjem, ker v tem kratkem času je vsekakor možno zvariti blisk-iskro.
- Med varjenjem ne smemo pozabiti na zaščito sluha. Ne samo to, da zaščitimo ušesa pred hrupom, hkrati še pomagamo preprečiti vročim materialom vstop v uho.
Varnost je na prvem mestu pri izbiri obleke za varilce
Varilci delamo v nevarnih pogojih, zato moramo s pametjo se odločiti, kakšno obleko bomo kupili. Najboljše bi bilo, da jih sami pomerimo oz. specialna delovna oblačila prilagodimo svojim zaposlenim. Če bo delovno oblačilo, narejeno po meri, certificirano in udobno, si bomo zagotovili izredno kakovostno delo nas samih ali uslužbencev. Specialna uniforma bo preprečila marsikatero poškodbo ali nesrečo. Vemo že za nekatere najpogostejše poškodbe, ki so povezane z varjenjem in so vzrok sevanja. Obstaja možnost uničenja oči, če ni pravilne zaščite pred svetlikajočimi se opilki. Opilki povzročijo bolečine v očesih, otekanje in začasno slepoto. Ponavljajoče se izpostavljanje sevanju brez pravilne obleke in “zaščitne maske z ustreznim senčilom”, pa posledično povzroči kožnega raka.
Vsaka specialna delovna obleka ima svojo trajnost, zato je to treba pridno pregledovati. Če izgubi svoje lastnosti ali je morda uničena, potem jo moramo zamenjati. Ne, pozabimo, da obleko lahko zamenjamo, svojega telesa pa ne. Vsekakor pa je pomembno, da obleko vzdržujemo in peremo. Obstaja poseben postopek vzdrževanja teh oblek. Pranje takšnih oblačil doma predstavlja veliko težavo. Namreč pranje ni preprosto. Tega se raje izognimo in prepustimo vzdrževanje obleke profesionaliziranemu osebju.
Vsemu temu se seveda izognemo s pravilno zaščito. Varjenje je lahko zelo varna naloga, če pred varjenjem vedno pregledamo opremo in poskrbimo za ugoden delovni prostor.
Namreč veliko ljudi pozabi na pravilen prostor za varjenje. Zelo priporočeno je variti v dobro prezračenem prostoru. Če prezračevanje ni zadostno, bo morda potreben prenosni odvajalec dima.
Zaščitna obleka za varilce naj bo izdelana iz 100 % bombaža
Če bolj natančno opišemo, je dejansko specialna zaščitna obleka, tudi tista, ki jo nosimo pod “kvalitetno” zaščitno obleko. Po navadi imamo pod to specialno obleko oblečeno navadno kratko majico in hlače. Za naše zdravje, udobje in počutje pa je pomembno iz katerega materiala so vsa ta “pod” oblačila narejena. Najboljše je nositi na sebi 100 % bombaž. Sprejemljiva je tudi 100-% volna, ki pa ima slabo lastnost, saj nas med varjenjem postane v njej preveč vroče.
Vsekakor pa ni dobro nositi sintetiko ali sintetičnih mešanic. Takšna tkanina močno gori, kar povzroči opekline na koži.
Delovna oblačila za varilce, ki imajo čip sledljivosti, imenovan RFID
Specialna delovna oblačila za varjenje so videti zelo robustna. Imajo ovratnik, manšete in veliko prenosnih žepov. Sam sprednji del mora biti zelo zaščiten pred iskrami, ki letijo na vse strani. Lindstrom specialna delovna oblačila pa ponujajo celo spletno rešitev. Kakor smo že prej omenili, imajo kodo oz. čip, ki omogoča delodajalcu pregled/nadzor nad Lindstrom storitvijo. E-Lindstrom tako omogoča pregledovanje stanja delovnih oblačil. Poleg tega je možno videti količino oblačil, kdaj so ta bila zamenjana ali so morda potrebna zamenjave/popravil v prihodnosti. Čipi, imenovani RFID tako, omogočajo podjetju najboljšo organiziranost nad oblačili in delavci. To so prav zares specialna delovna oblačila, mar ne?