Toplotna črpalka s katero ogrevamo notranje prostore lahko uporablja različne vire toplote, kot so voda podtalnica, zemlje okoli stavbe, toplota kamenin, zunanjega ali odpadnega zraka.
Gledano zgolj iz vidika učinkovitosti, za najboljše veljajo tiste, ki za vir toplote koristijo podtalnico in dosegajo visoko grelno število. Črpalke, ki v ta namen uporabljajo okoliški zrak, navadno dosegajo malce nižje grelno število, kljub temu pa imajo nekaj drugih prednosti, kot je na primer dejstvo, da ne potrebujejo gradbenih, rudarskih del ali posebnih dovoljenj, celotna izvedba njihovega sistema pa je zato cenejša. Zgolj cena izvedbe torej ne predstavlja vrednost celotne investicije, saj lahko vanjo vštejemo tudi stroške montaže in povezave z ogrevalnim sistemom, morebitna rudarska in zemeljska dela, instalacije do naprave, stroške za kolektorje, projektno dokumentacijo in potrebna dovoljenja (npr. rudarsko, vodno dovoljenje).
Visokotemperaturne toplotne črpalke so idealna rešitev pri sanaciji starih ogrevalnih sistemov, saj zaradi svojega sistema, ki je sposoben ogrevalno vodo segreti do 60°C, dopušča možnost ohranitve že obstoječih radiatorjev.
Tovrstne črpalke so z napredkom tehnologije vse kakovostnejše. Njihovi zaprti sistemi sicer ne potrebujejo veliko rednega vzdrževanja, ker pa gre za relativno zahtevne naprave, le-te za popolno delovanje in doseg pričakovane življenjske dobe, potrebujejo redni servis.
Že nekaj let sta državljanom RS pod določenimi pogoji na voljo tako kredit, kot subvencija (nepovratna sredstva) za nakup toplotne črpalke. V zadnjih letih oboje poteka preko Eko Sklada (http://www.ekosklad.si/). Za kandidiranje na razpisih je potrebno pripraviti določeno dokumentacijo, subvencijo pa je možno pridobiti le za toplotne črpalke, ki so uvrščene na seznam javnega poziva.