Upravni postopek je postopek, s katerim se sreča prav vsak izmed nas, pa naj si gre za podaljšanje vozniškega dovoljenja, pripravo novega osebnega dokumenta ali pa morda pridobivanje gradbenega dovoljenja ali sklenitev zakonske zveze. Upravni postopki bi morali biti zaradi svoje razširjenosti in pogostosti čim bolj preprosti, potekati bi morali tekoče, hitro ter za stranko prijazno. Žal je realnost največkrat prav obratna – upravni postopki s velikokrat zamudni, na upravnih enotah, sploh v večjih slovenskih mestih, nas nemalokrat pričakajo dolge vrste in nekaj urno čakanje, zato je smiselno upravni postopek, ki ga ureja Zakon o splošnem upravnem postopku (ZUP), kar se da poenostaviti in poenotiti.
Izid Zakona o splošnem upravnem postopku (ZUP) s komentarjem
Lahko bi rekli, da Zakon o splošnem upravnem postopku predstavlja enega izmed najpomembnejših slovenskih zakonov, saj je vsako leto na področju Republike Slovenije izdanih približno deset milijonov upravnih odločb, kar nekaj izmed njih pa postane tudi predmet sodne presoje. Ker pri interpretaciji določb ZUP še zmeraj prihaja do težav, je stroka že nekaj časa izražala potrebo po novem komentarju Zakona o splošnem upravnem postopku. ZUP je bil do sedaj komentiran le nekajkrat, zadnji komentar pa je star že več kot deset let. Zato v sozaložništvu Pravne fakultete Univerze v Ljubljani in Uradnega lista Republike Slovenije skupina vrhunskih slovenskih strokovnjakov, ki vključuje vse od akademikov do sodnikov in praktikov, na čelu z urednikoma dr. Erikom Kerševanom in prof. dr. Polonco Kovač pripravlja Zakon o splošnem upravnem postopku (ZUP) s komentarjem. Komentar bo izšel v dveh knjigah. Prva bo obsegala približno 500 strani in bo zajemala splošna poglavja ZUP (členi 1–124), druga pa se bo osredotočila na faze postopka (členi 125–325). Izid prve knjige je načrtovan v prvi polovici leta 2020, izid druge knjige pa jeseni 2020.
Nov komentar Zakona o splošnem upravnem postopku bo praktično naravnan, s tem pa bomo poskrbeli, da bo njegove določbe med samim postopkom enostavneje razlagati in jih bo tako moč učinkoviteje uporabljati, vse to pa bo seveda vodilo v hitrejše upravne postopke, ki bodo strankam veliko bolj prijazni. Komentar bo namenjen sodnikom, odvetnikom, notarjem ter raziskovalcem in študentom, saj je zasnovan na temelju znanstvene analize določb, kar pomeni kombinacijo praktičnih napotil s teoretičnimi okvirji posameznih institutov in najnovejšo sodno prakso, tako domačih kot relevantnih tujih institucij.