Varjenje je spajanje dveh ali več materialov v celoto in zahteva ustrezno opremo, več kot 80 amperov ali v primeru točkovnega varjenja vsaj 1200 amperov električnega toka. Varilni aparati se uporabljajo tako za industrijsko kot tudi domačo rabo. Za delovanje največkrat uporabljajo napajanje s konstantnim tokom ali konstantno napetostjo. Glede na vrsto toka, lahko za vir energije uporabljajo enosmerni ali izmenični tok. Enosmerni tok se uporablja za varjenje vseh vrst osnovnih kovin, izmenični pa pri nelegiranem in nizko legiranem jeklu.
Izbira varilnega aparata je odvisna od materialov, kvalitete zvara in zahtevane produktivnosti. Za napajanje uporabljajo različne vire. Transformatorski varilni aparati pretvarjajo izmenični tok iz električnega omrežja v izmenični tok iste frekvence, vendar nižje napetosti. Ta oblika omogoča varilcu izbrati izhodni tok za različno premikanje primarnega navitja bližje ali dlje od sekundarnega navitja ter premikanje magnetnega ventila v in iz jedra transformatorja. Gre za najcenejšo vrsto varilnih aparatov. Starejši za pretvorbo mehanske v električno energijo uporabljajo generatorje ali alternatorje, pri čemer se električna energija najprej pretvori v mehansko ter nato nazaj v električno energijo. Inverterski varilni aparati so prenosne naprave za varjenje z enosmernim varilnim tokom. Uporabljamo jih pri rutilnem in bazičnem varjenju konstrukcijskih in nerjavnih jekel z oplaščeno elektrodo. Veliko se uporabljajo za različna montažna dela, dela na gradbiščih in v delavnicah. S pomočjo posodobitve programske opreme jim je mogoče dodati nove funkcije za programsko krmiljene pretvornika. Poleg naštetih vrst pa obstajajo tudi laserski. Z njimi lahko varimo nože, nerjaveče izdelke, dele za letalsko industrijo, opremo za medicino, nakit, motorne gredi ipd. Zaradi njihovih fleksibilnosti in mobilnosti je varjenje omogočeno kjerkoli.
Varjenje TIG
Varjenje TIG je različica elektroobločnega varjenja, pri katerem uporabljamo netaljivo volframovo elektrodo, ki se ne izrablja. Za zaščito vara pred atmosferskim onesnaženjem (oksidacijo) običajno uporabljamo žlahtne (inertne) pline, kot so na primer argon, helij itd., dodajni material pa je navadno enake sestave kot material zvarjenca.
Varilni aparat kot izvor konstantnega toka zagotavlja energijo, potrebno za vzpostavljanje in vzdrževanje električnega obloka, v katerem so kovinske pare ter visoko ioniziran plin. Postopek TIG največkrat uporabljamo za varjenje tankega nerjavnega jekla ter aluminijevih, magnezijevih in bakrovih zlitin. Varilcu omogoča večji nadzor nad zvarom kot postopek MIG ali elektroobločno varjenje z oplaščenimi elektrodami, omogoča pa tudi močnejše in kakovostnejše zvare. TIG varjenje je zapletenejše, bistveno počasnejše in v primerjavi z večino ostalih postopkov varjenja precej težje obvladljivo.
Pri podjetju Varikon ponujajo profesionalne varilne aparate nemške blagovne znamke EWM, ki je največji nemški proizvajalec varilnih aparatov in na tem področju stojijo ob boku najboljših v svetovnem merilu. Predvsem na področju TIG in plazemskega varjenja (podskupini 141 in 15 po DIN ISO 4063) je podjetje EWM razvilo procese in funkcije, ki strankam omogočajo hitrejše in cenejše varjenje ob najvišji kakovosti.
MIG MAG varjenje
MIG/MAG varilni aparati omogočajo ustvarjanje električnega obloka s pomočjo varilnega izvora. Oblok nastane med varilno žico in varjencem in spoji varjenca ter dodajani material. Tako nastane zvarni spoj ali zvar. Pri varjenju z MIG varilnimi aparati se uporablja inertni plin, MAG aparati pa zahtevajo varjenje z aktivnimi plini, kot sta recimo ogljikov dioksid ali kisik.
Gre za edinstven postopek varjenja z golo varilno žico v zaščitni atmosferi plina. Zaradi svoje izjemne uporabnosti in neprimerljive produktivnosti je tovrstno varjenje aluminija, železa in pločevine najbolj razširjen postopek v industriji.
Varjenje MIG in MAG je mogoče izvajati z uporabo istega stroja. Nakup varilnega aparata MIG/MAG je zato lahko pametna investicija. Plin, ki ga uporabljamo za varjenje je lahko čisti argon, mešanica argona in kisika ali mešanica argona in CO2.
Postopek MIG/MAG je v številnih primerih in okoliščinah nepogrešljiv. Uporabljamo ga pri avto kleparstvu in ostalih podobnih obrtnih delavnicah, primeren pa je tako za domačo rabo kot tudi delo v težki industriji.
EWM je vodilno podjetje za razvoj varilne tehnologije. Že desetletja kompleksno raziskujejo in analizirajo medsebojni vpliv posameznih komponent in parametrov varjenja, s čimer optimizirajo celoten varilni proces in razvijajo postopke, ki bi uporabnikom varjenje še olajšali, ga naredili bolj ekonomičnega, predvsem pa da bi z njimi dosegali zanesljive rezultate.
MMA varjenje
Gre za priročno obločno varjenje s prevlečeno elektrodo, ki je najpogostejša metoda ročnega varjenja in se največkrat uporablja za varjenje aluminija.
Pri MMA varjenju uporabljamo oplaščeno elektrodo, sodobni varilni aparati pa so za razliko od starejših aparatov, veliko lažji in energijsko varčnejši.
Varilni aparati MMA imajo inverterske motorje. Za varjenje lahko uporabljajo različne elektrode, imajo možnost priklopa na agregat, napajalna napetost pa lahko niha za +/- 15%. Na voljo imajo veliko funkcij, kot na primer antistick, kar pomeni, da elektroda, če se prilepi ne začne žareti. Druga zelo koristna funkcija je hot start, namenjena za lažji začetek varjenja, saj aparat za kratek čas spusti večji tok kar pripomore k lažjemu vžigu. Arcforce omogoča optimalne lastnosti varjenja z vsemi tipi elektrod, brez povzročanja kratkih stikov, saj se varilna napetost spreminja glede na oddaljenost elektrode od obdelovanca.
Varilni aparati MMA so primerni za delo znotraj objektov in na terenu. Ker so lahki, jih je enostavno prenašati. Priklopimo jih lahko na zelo dolge priključne kable ali neposredno na generator. Ker imajo visoko zaščito proti nihanju omrežne napetosti, zagotavljajo popoln varilni rezultat.