V času, ko je ves svet prizadela pandemija novega korona virusa, vse pogosteje slišimo termine, kot so ”odpoved delovnega razmerja”, ”odpoved pogodbe o zaposlitvi”, ”brezposelnost” in množico drugih podobnih izrazov. Dejstvo je, da odpovedi pogodbe o zaposlitvi navadno ne pričakujemo – sploh, če smo v podjetju zaposleni že nekaj časa. Ko pa nam je le-ta vročena, se nam pojavi kopica vprašanj o tem, kako naprej.
Pogodbo o zaposlitvi moramo sklepati v pisni obliki
V Zakonu o delovnih razmerjih lahko najdemo številne določbe o pogodbi o zaposlitvi in njeni odpovedi. Pogodba o zaposlitvi je pogodba, s katero se sklene delovno razmerje, ki se navadno sklepa za nedoločen čas, v nekaterih izjemah pa tudi za določen čas. Navadno je pogodba sklenjena za poln delovni čas, ki ga Zakon o delovnih razmerjih opredeljuje kot 40 ur na teden, lahko pa je pogodba sklenjena tudi za krajši delovni čas od polnega. Pogodba se mora po zakonu skleniti v pisni obliki. Delodajalec, ki delavcu ne izroči pogodbe o zaposlitvi v pisni obliki, stori prekršek. Vendar pa pisna oblika ni pogoj za obstoj in veljavnost pogodbe, saj je enako veljavna tudi pogodba, ki se sklene ustno ali kako drugače.
Kako ravnati, ko nam je vročena odpoved pogodbe o zaposlitvi?
Tudi določbe o odpovedi pogodbe o zaposlitvi so določene v Zakonu o delovnih razmerjih. Odpoved je lahko redna ali izredna, poda pa jo lahko tako delavec kot tudi delodajalec. Delavec lahko redno odpoved poda brez, da navede razlog odpovedi, medtem ko mora delodajalec pri redni odpovedi navesti enega izmed taksativno naštetih razlogov, ki jih najdemo v zakonu. V primeru izredne odpovedi delodajalcu, mora delavec delodajalca na kršitve najprej opozoriti, delodajalec pa mora navesti enega izmed razlogov, ki so našteti v Zakonu o delovnem razmerju. V primeru izredne odpovedi pogodbe s strani delodajalca je delavec upravičen tako do odpravnine kot tudi do sorazmernega izplačila regresa.
Določbe Zakona o delovnih razmerjih so v nekaterih primerih nekoliko nejasne ali pa je informacij preveč in se med njimi težko znajdemo, zato se je v primeru izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi dobro posvetovati z odvetnikom za delovna razmerja, ki nam bo svetoval, kako svoje pravice kar se da najbolje zaščititi tudi v primeru odpovedi pogodbe o zaposlitvi.