Zamakanje strehe zahteva pravočasno odkrivanje zamakanj, saj je v primeru puščanja nujno potrebno intervencijsko popravilo. Sanacijo moramo izvesti takoj, ko nam to dopuščajo razmere, sicer lahko pride do dodatnih poškodb in s tem do potrebe po menjavi celotne strehe, pri čemer nastanejo dodatni stroški. Naloga strehe je zaščita objekta pred različnimi vremenskimi vplivi in zagotavljanje udobja ter varnosti med bivanjem, vendar se ta naloga opravlja le, če kritino pravilno in redno vzdržujemo ter pravočasno odkrivamo morebitna mesta zamakanja in druge poškodbe, ki povzročajo škodo. Med neodkrito škodo ali zamakanjem in škodo, ki lahko pri tem nastane, je zgolj en malce večji naliv in že se moramo soočiti s težavo. Puščanje vode v primeru neukrepanja poškoduje enega ali več bivalnih prostorov in tako zmanjša kakovost bivanja, hkrati pa prinaša potrebo po popravilu celotne strehe. Vdor vode prav tako (zlasti pri ravnih strehah) povzroči veliko škodo na izolaciji in nosilni konstrukciji, zato vedno poudarjamo pomen rednih pregledov in vzdrževanja, s pomočjo katerih se tej škodi zlahka izognemo. Z rednim vzdrževanjem podaljšujemo življenjsko dobo kritine, preprečujemo zamakanje strehe in pripomoremo k enostavnejšemu odpravljanju posledic v primeru, da se je poškodba že pojavila. Pri odkrivanju zamakanj smo še posebej pozorni na preboje in robove, ki so kritične točke, še posebej dimniške obrobe, obrobe strešnih oken, žlote in žlebovi. Do zamakanja strehe hitro pride tudi v primeru pomanjkljive toplotne izolacije, saj pričneta sneg in voda pronicati skozi netesne rege. V tem primeru ne zadostujejo več redni pregledi od tal proti strehi v lastni izvedbi, temveč temeljit pregled. Vsekakor pa se je smiselno vsake toliko časa ozreti proti strehi. Tako bomo hitro opazili premaknjene slemenjake, odvite vijake, štrleče obrobe in zvite robove in še pravočasno ukrepali.
Zamakanje je pogosto posledica izbire neustreznih materialov in površne izvedbe
Težava najpogosteje nastane pri ravnih strehah, katerih izvedba ni enostavna. Potrebno je namreč upoštevati posebnosti pri izdelavi in izvedbi. V tem primeru puščanje vode zelo hitro povzroči škodo v notranjosti objekta, vendar pa mesto puščanja največkrat ni tam, kjer opazimo zamakanje, temveč ga je potrebno odkriti. Iskanje puščanj na ravni strehi je najbolje prepustiti strokovnjakom, ki bodo s posebnimi metodami in opremo odkrili problematična mesta in jih ustrezno sanirali. Lokacijo zamakanja strehe lahko odkrijemo z uporabo različnih metod in naprav, pri čemer se po pregledu izdela poročilo z ugotovljenimi napakami in predlogi sanacije, ki so nujno potrebni za preprečitev nadaljnje škode oziroma namestitev odvodnjavanja kadar gre za ravno streho. S strokovno izvedbo in ustrezno izbranim hidroizolacijskim materialom se je mogoče izogniti zamakanju ravne strehe, prav tako pa moramo vsaj dvakrat letno pregledati kritino in pri tem odpraviti poškodbe ali netesnosti. V nasprotnem primeru lahko rečemo, da je zamakanje povsem logična posledica. V podjetju ILD pri odkrivanju zamakanj na ravnih strehah uporabljamo dimne in vodne teste vodotesnosti, ki sodijo med najpogostejše metode za preverjanje vodotesnosti. Pri dimnem testu z generatorjem dim vpihujemo pod hidroizolacijski sloj. Kjer dim pride na površje, je možen tudi prehod vode pod hidroizolacijo. Poleg klasičnega vodnega testa lahko uporabimo tudi UV test, kjer v vodo dodamo tekočino, ki je vidna samo z UV lučjo. V kolikor pri svojem delu odkrijemo problematična mesta, vam nudimo enostavne, učinkovite in preverjene rešitve. S postopkom EFVM® in sistemom ProtectSys® je mogoče poškodovana mesta na ravnih strehah odkriti, še preden pride do nevarnega vdora tekočin, poskrbimo pa tudi za učinkovito odvodnjavanje.
Katere so prednosti meritev EFVM?
EVFM je električna nizko-napetostna testna metoda za odkrivanje zamakanj, ki z nanosom vode na površino neprevodne hidroizolacijske membrane vzpostavi negativno nabito električno polje. Strokovno usposobljeni tehnik ILD meri smer toka za določitev netesnega mesta. Indikator za preboj hidroizolacijske membrane je vzpostavitev smernega toka z ozemljitveno ravnino konstrukcije. Z uporabo EVFM metode enostavno poiščemo mesta, na katerih prihaja do zamakanja strehe in jih nato saniramo. EVFM metoda nam omogoča meritve na vseh vrstah ravnih streh, točkovno določitev lokacije puščanja, takojšnje rezultate meritev in možnost sanacije, meritve v bazenih in zbiralnikih vode ter nadomestitev vodnega testa strehe. V primeru, da opazite puščanje ali pa ste prepričani, da vaša streha potrebuje natančen pregled, nikar ne odlašajte. Sprotno vzdrževanje ohranja vrednost objekta in zniža stroške vzdrževanja zaradi sprotnega odkrivanja morebitnih poškodb. Znana je vsa zgodovina posegov, ki so strokovno evidentirani, saj vam izdelamo poročilo servisnega pregleda in sanacij na vašem objektu. Zaupajte družbi z dolgoletnimi izkušnjami na tem področju, ki vam bo pomagala pravočasno odkriti in tudi odpraviti napake na vaši strehi. Strokovnjaki iz podjetja ILD vam bodo z veseljem priskočili na pomoč.