Korozija ali oksidacija kovin je pojav, ko osnovna kovina zaradi elektrokemijskih reakcij postane nestabilna in se prične razgrajevati. Obstaja več različnih vrst korozije: enakomerna korozija, jamičasta in korozija v špranjah, galvanska, medkristalna, transkristalna ali napetostna korozija, ter selektivno odtapljanje.
Če želimo zaščititi kovinski izdelek, ga moramo antikorozijsko zaščititi. Najstarejši način protikorozijske zaščite je nanos kovinske prevleke po postopku elektro galvaniziranja in se ga uporablja še danes. Drugi postopki zaščite kovinskih izdelkov so še: mazanje, barvanje, pocinkanje, pokositrenje, žrtvovalna zaščita in pokromanje. Pri nanosih zaščite proti koroziji morajo biti površine kovinskega izdelka dobro očiščene, saj se drugače zaščitni premazi nanjo ne bodo prijeli. Kovinske izdelke lahko očistimo ročno ali strojno – postopki čiščenja pa so: peskanje, odmaščevanje, izpiranje z vodo pod visokim pritiskom, kemično ali elektrokemično čiščenje. Na nezaščitene kovinske površine se nanašajo le premazni sistemi, ki so v skladu s predpisanimi standardi in pravili.
V svetu se uporaba antikorozijskih sredstev uporablja v različnih industrijskih panogah. Pri oskrbi z elektro energijo se protikorozijsko zaščitijo daljnovodni stebri in stolpi. Zaščitna antikorozivna sredstva so nenadomestljiva v kemični industriji, pri hidravličnemu inženiringu, jeklenih konstrukcijah za visoko gradnjo ter v prometni infrastrukturi. Korozijsko obstojnost potrebujejo tudi različni rezervoarji in cevovodi.