Zelena streha je živa površina in se zato spreminja iz meseca v mesec, iz letnega časa v letni čas. Toda zelene ravne strehe so v bistvu lahko zelo raznolike, ker lahko na njih vgradimo zelo različne rastline. Lahko se odločite za zeleno streho na hiši, ki jo bodo krasili sedumi ali (slovensko) homulice. V tem primeru gre za nepohodno površino z minimalno stopnjo vzdrževanja, saj se te strehe sploh ne sme kositi. Na drugi strani pa se lahko odločite za strešni vrt ali park, na katerem boste lahko posejali travo ali razvaljali travno rušo, zasadili grmovnice in celo drevesa. In, ja, tudi za vrtiček se lahko odločite, da boste imeli v loncu vedno svežo zelenjavo in zelišča, ki bodo zrasla kar na vaši strehi.
Zelena streha, idealna za pasivne opazovalce
Če vam vrtnarjenje ni ravno pri srcu, a imate radi rastline ter se z njimi obkrožate, ker jih radi opazujete ali pa ste ekološko usmerjeni, je za vas kot ustvarjena ekstenzivna zelena streha. V teoriji na njej rastejo tudi mahovi in lišaji, a žal je v naših krajih to zgolj teorija, ker imamo prevroča poletja, da bi to rastje na strešni površini preživelo. Gre za rastlinje, ki uspeva v severni in severni srednji Evropi. A nič ne de. Ekstenzivna zelena streha na slovenski hiši je prekrita s sedumi. Homulice so rastline, ki so trajnice in v bistvu rože, čeprav imajo značilnosti najbolj trpežnih in trdovratnih plevelov. To je za streho idealno, saj je rastlinje tam soočeno z močnim vetrom, mrazom, vročino, padavinami, slabimi življenjskimi pogoji in veliko izpostavljenostjo brez kakršnega koli zavetja. Poleg tega gre za zelo lepe rastline, ki se v letnih časih spreminjajo, zato vam bodo vedno prinesle novo zanimivo estetiko. Teh strešnih površin ni treba kositi ali kako drugače vzdrževati. Seveda pa je koristno, da jih ob času suše občasno zalijete, če to zmorete. Res pa je, da jih suša ne bo kar tako ugonobila, ker v sebi ohranjajo velike količine vode, ki jo hranijo za težke čase.
Strešni vrt je kot ustvarjen za aktivne
Zelena streha pa je lahko tudi takšna, ki bo od vas zahtevala veliko aktivnosti. Če se denimo odločite za travo, jo boste morali kositi, zalivati in gnojiti še nekoliko bolj, kot bi bilo to potrebno spodaj »na zemlji«, saj zelene ravne strehe omogočajo rastlinju dosti slabše pogoje, kot na »naravnih« tleh. Seveda ni nobene potrebe, da bi se ustavili pri travi. Lahko posadite tudi grmovnice, ki vas bodo na naraven način skrile pred pogledi sosedov in naključnih mimoidočih, če jih posadite ob robu strehe, in bodo tako poskrbele za zasebnost na vaši zeleni strehi. Lahko jih boste tudi oblikovali v skladu s svojo kreativnostjo, saj je grmovje potrebno redno obrezovati, da ne podivja.
Strešni vrt z najzahtevnejšimi rastlinami
Poleg grmovnic lahko na zeleno streho posadite tudi drevesa. Seveda so lahko to tudi sadna drevesa, da bo na mizi vedno skleda s svežim sadjem. Treba pa je poudariti, da v primeru dreves ne gre samo za to, da jih morate redno gnojiti, zalivati in obrezovati, ampak je potrebno ob njihovi montaži poskrbeti tudi za varnost. Udari vetra na strehi so namreč zaradi izpostavljenosti in večje višine od tal pogosto hitrejši oz. močnejši. Drevesa na strehi so zelo izpostavljena, zato jih je potrebno zavarovati z jeklenimi pletenicami, ki so povezane s sidri, ki so vpeta v strešno nosilno površino, ki mora biti v tem primeru kajpak betonska. Pri tem je potrebno poskrbeti tudi za primerno hidroizolacijo oz. strokovno montažo, da streha na mestu sider ne zamaka.
Zelena streha za vrtičkarje
Strešni vrt v pravem pomenu besede boste imeli, če se boste odločili, da boste na vaši strešni površini ustvarili gredice z zelenjavo in zelišči. Tak koncept je zelo popularen v velikih mestih, ki so betonske in asfaltne džungle in nimajo možnosti, da bi si prebivalci v bližini najeli parcelo, ki bi jo lahko obdelovali in na njej pridelovali priboljške za domačo kuhinjo. V Sloveniji se to morda zdi nepotrebno, a če razmislimo, da je na cestah vse več prometa, pride domači strešni vrt še kako prav, saj vam prihrani zgubljanje časa s potjo. Opozoriti pa moramo na to, da je potrebno v primeru vrtičkarske namere v času montaže zelene strehe izvesti takšno montažo oz. varnostne ukrepe, da med vrtičkarskimi opravili, kot je denimo prekopavanje, ne boste prebili hidroizolacije in povzročili zamakanja v objekt. Vse je mogoče urediti, če boste za izdelavo najeli profesionalce, ki so za področje specializirani.